"Ponieważ istnieje kadencyjność, zwolnienie musiałoby zostać poważne umotywowane. Może więc lepiej byłoby poczekać na efekty działań sejmowej komisji śledczej i dopiero wtedy podjąć ostateczną decyzję. Nie wykluczam, że tak się właśnie stanie" - oświadczył Tusk.

Kiedy premier spotka się z Kamińskim? Nie wcześniej, zanim otrzyma dodatkowe materiały dotyczące praktyk Centralnego Biura Antykorupcyjnego. "Chcę do tego podejść rzetelnie. Nie wykluczam, że rozmowa z Kamińskim odroczy wyrok" - powiedział Tusk.

Ustawa o CBA mówi, że jego szef może być odwołany przed upływem kadencji jedynie w przypadkach gdy zostanie skazany za przestępstwo lub kiedy nie wykazuje "nieskazitelnej postawy moralnej, obywatelskiej i patriotycznej" bądź uczestniczy w działalności partii politycznej.

Jednak aby to udowodnić potrzebne są mocne argumenty. Szukała ich autorka raportu nt. CBA, minister Julia Pitera. Główne zarzuty raportu Pitery są znane i dotyczą fałszowania dokumentów przy prowokacji wobec lidera Samoobrony oraz stosowania prowokacji wobec Beaty Sawickiej, gdy nie było informacji, że ówczesna posłanka PO jest skorumpowana.