Jak podkreślił Kosiniak-Kamysz w środę na konferencji prasowej, "sprawa Programu Trzeciego Polskiego Radia absorbuje opinię publiczną od kilku dni". "Po Trójce pamiętanej z dawnych lat pozostanie tylko cień" - dodał.

Reklama

Zdaniem szefa PSL, 2 mld złotych przekazane na media publiczne nie poszły tylko na propagandę i wazelinę w "Wiadomościach", ale także na totalne upartyjnienie listy przebojów.

Według Kosiniaka-Kamysza, "źródłem tych problemów jest Rada Mediów Narodowych, upartyjnienie mediów, które nigdy nie były polityczne, a teraz są skrajnie partyjne". Ocenił, że "Rada Mediów Narodowych jest niepotrzebnym ciałem i to KRRiT powinna sprawować funkcje nadzorcze, a nie powołana przez ferajnę z Nowogrodzkiej Rada Mediów Narodowych".

Reklama

Kosiniak-Kamysz powiedział też, że "dzisiaj należy debatować o sytuacji gospodarczej". - 150 tys. osób mniej zatrudnionych w kwietniu, to najgorszy wynik od roku 2009, kiedy rozpoczął się kryzys finansowy. Brakuje szybkiego działania, bo kolejne odsłony tarczy antykryzysowej nie pomagają w taki sposób, jak oczekują tego przedsiębiorcy - ocenił.

Podczas piątkowego notowania "Listy Przebojów" programu Trzeciego pierwsze miejsce zajęła piosenka Kazika "Twój ból jest lepszy niż mój", nawiązująca do wizyty prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego 10 kwietnia na Powązkach w czasie, gdy cmentarz był zamknięty z powodu epidemii koronawirusa. Kierownictwo programu zablokowało stronę, gdzie publikowane są wyniki LP3, a głosowanie zostało unieważnione. Dyrektor programu Trzeciego Tomasz Kowalczewski podał, że podczas głosowania został złamany regulamin i do głosowania wprowadzono piosenkę spoza listy. Taką opinię przedstawiła też prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska, oświadczając, że unieważnienie piątkowej "Listy Przebojów" Trójki nie ma nic wspólnego z cenzurą.

Reklama

Kowalczewski przekazał, że w radiu prowadzone są "intensywne prace nad wyjaśnieniem nieprawidłowego głosowania". Według niego, z ustaleń informatyków wynika, iż to "prowadzący tego dnia audycję zdecydował o przestawieniu piosenki" Kazika na miejsce pierwsze, a piosenka wybrana przez słuchaczy z największą liczbą głosów spadła na miejsce szóste.

Dyrekcja Trójki zapowiedziała w poniedziałek zlecenie audytu Listy Przebojów na przestrzeni ostatnich lat i stworzenie regulaminu audycji.

Z Trójki odszedł prowadzący listę od 1982 r. Marek Niedźwiecki - jak napisał - "w związku z sytuacją, która zaistniała wokół piątkowego notowania LP3 oraz posądzeniem mnie o nieuczciwość w przygotowywaniu audycji, którą prowadzę od ponad 35 lat". Ze stacją pożegnali się także Hirek Wrona, Marcin Kydryński, Agnieszka Szydłowska i Agnieszka Obszańska. Zakończenie współpracy z Trójką zapowiedzieli też artyści, m.in.: Tomasz Organek, Muniek Staszczyk, Katarzyna Nosowska i Daria Zawiałow. Z kolei Dawid Podsiadło nie chce, aby Trójka grała jego utwory, podobnie jak wytwórnia Mystic, która wydaje w Polsce m.in. Deep Purple i Nicka Cave'a.

Obecni i byli dziennikarze oraz pracownicy radiowej "Trójki" w niedzielę po południu zebrali się na proteście przy siedzibie swojej stacji, udzielając wsparcia m.in. Niedźwieckiemu. Protest opublikowali również w mediach społecznościowych.

Rada Mediów Narodowych została powołana w 2016 roku. Powołuje i odwołuje zarządy oraz rady nadzorcze publicznej radiofonii i telewizji oraz Polskiej Agencji Prasowej. W skład RMN wchodzą trzy osoby wybierane przez Sejm i dwie powoływane przez Prezydenta RP, wskazane przez największe kluby opozycyjne. Kadencja członków RMN trwa 6 lat.