Ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda zapowiedział w sobotę uruchomienie bonu turystycznego w wysokości 500 zł na każde dziecko na potrzeby wypoczynku krajowego. W poniedziałek zaznaczył, że rozmawiał z marszałek Sejmu Elżbietą Witek, która obiecała mu, że uczyni wszystko co w jej mocy, aby Sejm jeszcze przed tymi wakacjami przyjął ustawę o bonie turystycznym. Wyraził nadzieję, że Sejm będzie ją rozpatrywał na najbliższym posiedzeniu. Zaapelował też do Senatu, "żeby zaraz po tym, gdy już Sejm tę ustawę przyjmie, gdy ona trafi do Senatu, nie zwlekał 30 dni, tylko jak najszybciej podjął nad nią pracę".

Reklama

Z kolei w ubiegły piątek posłanki PiS zaapelowały do marszałka Senatu o szybkie procedowanie ustawy o dodatku solidarnościowym, przyznawanym w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19. Nowe przepisy przewidują także podwyższenie zasiłku dla bezrobotnych. Sejm uchwalił tę ustawę w czwartek; jej projekt skierował do Sejmu prezydent. Posiedzenie Senatu zaplanowano na 17 i 18 czerwca.

Do tych apeli odniósł się w rozmowie z PAP marszałek Senatu.

Senat nie będzie się wpisywał w obietnice wyborcze - ani prezydenta Dudy, ani żadnego innego kandydata. Co do tych apeli - bardzo chętnie się do nich odniosę ze swoim apelem. Będę apelował o to, aby Sejm - a może, żeby prezydent Andrzej Duda na niego wpłynął - zajął się tym, co leży tam od pięciu miesięcy, mianowicie ustawą regulującą emerytury pań rocznika 53', na którą czeka kilkadziesiąt tysięcy kobiet. O tej sprawie Trybunał Konstytucyjny wypowiedział się pozytywnie, podobnie rząd, a tymczasem od pięciu miesięcy nic się w związku z nią nie dzieje. Apeluję zatem do pana prezydenta Dudy i do Sejmu, aby zajęli się bardzo potrzebną ustawą dla ewidentnie pokrzywdzonych emerytek z rocznika 53. I to jest mój apel, by nie zajmować się retoryką wyborczą, tylko ustawami, które od miesięcy leżą w Sejmie, a takich ustaw z Senatu przysłanych jest co najmniej osiem - oświadczył Grodzki.

Mój apel jest zatem taki, by przestać używać haseł wyborczych, a zająć się poważną pracą legislacyjną, którą Senat zajmował się, zajmuje się i będzie się zajmował. Tę ustawę o dodatku solidarnościowym potraktujemy tak samo poważnie jak wszystkie inne ustawy - będzie poddana obradom komisji, obradom plenarnym i nigdy nie wpiszemy się w ekspres legislacyjny Sejmu, ponieważ nie ma on nic wspólnego ze stanowieniem porządnego, dobrego prawa dla Polek i Polaków - dodał.

Marszałek Senatu był też proszony przez PAP o ocenę propozycji prezydenta dot. tzw. bonu turystycznego. Na początku słyszeliśmy o 1000 zł, dziś jest to 500 zł. We wtorek w południe w Senacie odbędzie się konferencja dotycząca ratowania branży turystycznej i tam będzie można usłyszeć bardzo ciekawe opinie, także na temat bonu, ale i innych propozycji ratowania tej branży. Senat, bez straty dnia, podchodzi bardzo poważnie do tego tematu - odpowiedział marszałek Senatu.

Zauważył, że pojawiają się w tej sprawie apele do Senatu, choć "nie ma nawet śladu projektu ustawy w tej materii". Podkreślił, że on sam wyrobi sobie pogłębioną opinię po wtorkowej konferencji.

Komisja, po dyskusji nad ustawą, przegłosowała wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek. Senator KO Adam Szejnfeld nie wykluczył zgłoszenia jeszcze poprawek do ustawy na dalszym etapie prac senackich.

Zgodnie ze zgłoszoną przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawą, Polski Bon Turystyczny ma przysługiwać niezależnie od poziomu dochodów. Wysokość bonu na każde dziecko do 18. roku życia to 500 zł, dzieci z niepełnosprawnością uzyskują 1 tys. zł. Będzie to cyfrowe świadczenie udzielane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na rzecz przedsiębiorcy turystycznego lub organizacji pożytku publicznego.

Bon będzie można wykorzystać w Polsce do opłacenia m.in.: pobytu w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, czy na kolonii lub obozie harcerskim, a także obozie sportowym lub rekreacyjnym. Według resortu rozwoju, działanie bonu ma objąć imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego.

Według Ministerstwa Rozwoju, bon będzie można otrzymać po zarejestrowaniu się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Zostanie aktywowany w systemie teleinformatycznym po potwierdzeniu poprawności lub aktualizacji danych. Trzeba go będzie okazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu. Z bonu, który ma być świadczeniem jednorazowym, będzie można skorzystać do marca 2022 r.

Ministerstwo Rozwoju szacuje, że z bonu skorzysta ok. 6,5 mln dzieci w wieku do 18 lat.

Trwają prace nad katalogiem bazy turystycznej. Koordynuje je Polska Organizacja Turystyczna: