Urlop macierzyński będzie podzielony na część podstawową i dodatkową. Ten dodatkowy urlop będzie stopniowo wydłużany od 2010 roku - i w 2014 roku będzie można wykorzystać 20 tygodni urlopu obowiązkowego oraz sześć tygodni dodatkowego. Obecnie urlop trwa 18 tygodni w przypadku pierwszego dziecka i 20 tygodni w przypadku kolejnych dzieci.

Reklama

Jak przekonuje Michał Boni, szef Zespołu Doradców Strategicznych premiera Donalda Tuska, część osób chce wracać z urlopu macierzyńskiego już po 22 lub 24 tygodniach i dzięki znowelizowanej ustawie będzie miała taką możliwość. Ponadto ostatnie cztery tygodnie urlopu macierzyńskiego będzie mógł wykorzystać ojciec dziecka.

Zgodnie z projektem, podniesiona zostanie podstawa składki na ubezpieczenie rentowe i emerytalne za osoby na urlopie wychowawczym z 81,98 zł do prawie 300 zł. Według projektu, wydłużony zostanie do 270 dni okres otrzymywania świadczenia chorobowego przez kobiety w ciąży - co ma szczególny związek z tzw. ciążą zagrożoną.

Kolejne zmiany dotyczą warunkowego wypłacania tzw. becikowego. Jego wypłacenie będzie uzależnione od złożenia zaświadczenia o objęciu odpowiednią opieką lekarską.