"Prezydent podjął decyzję o zmianach w kierownictwie Kancelarii Prezydenta - odwołał szefową Kancelarii Prezydenta RP panią Halinę Szymańską i powołał jednoczesnej na szefa KPRP panią Grażynę Ignaczak-Bandych" - poinformował prezydencki rzecznik na briefingu prasowym. Ignaczak-Bandych do tej pory pełniła w prezydenckiej kancelarii funkcję dyrektora generalnego. Zastąpi ją na tym stanowisku Barbara Brodowska-Mączka, która do tej pory pracowała - jak wyjaśnił Spychalski - jako dyrektor generalna w resorcie finansów.

Reklama

Jak dodał, prezydent powołał też na stanowiska sekretarzy stanu w Kancelarii Prezydenta RP: Małgorzatę Paprocką, która do tej pory była dyrektorem Biura Praw i Ustroju w KPRP, a także Piotra Ćwika, byłego wojewody małopolskiego. Spychalski poinformował, że prezydent powołał nowych doradców etatowych: byłego posła Łukasza Rzepeckiego oraz Annę Surówkę-Pasek, która do tej pory była podsekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta.

Funkcje etatowych doradców prezydenta mają objąć były poseł PiS Łukasz Rzepecki i były wojewoda małopolski Piotr Ćwik. Według informacji PAP, Ćwik ma zajmować się koordynacją pracy doradców prezydenckich; będzie mu podlegało Biuro Narodowej Rady Rozwoju Samorządu i Inicjatyw Obywatelskich.

Reklama

Spychalski odnosząc się do pytań dziennikarzy, potwierdził, że była już szefowa Kancelarii Prezydenta Halina Szymańska w najbliższym czasie ma objąć pewne stanowisko. Z natury samej nie mogła być (jednocześnie) szefem Kancelarii Prezydenta, stąd zmiana, której dokonał prezydent - powiedział rzecznik prezydenta.

Odpierał zarzuty o zbyt małym doświadczeniu Łukasza Rzepeckiego, wskazywał, że Rzepecki był m.in. przez dwie kadencje radnym, był posłem i ma olbrzymie doświadczenie organizacyjne. Z całą pewnością jest ogromnym wzmocnieniem Kancelarii Prezydenta, pan poseł będzie zajmował się sprawami ludzi młodych, ale także sprawami prawnymi, choćby kwestią związaną z sędziami pokoju, ale także współpracą z organizacjami pozarządowymi - powiedział Spychalski.