Sejm uchwalił we wtorek ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE. "Za" głosowała większość posłów klubu PiS (bez Solidarnej Polski), klub Lewicy, KP-PSL i koło Polska 2050. Klub KO wstrzymał się od głosu

Reklama

Sondaż

Według sondażu IBRiS dla portalu Onet, opublikowanego w środę, 70,3 proc. badanych stwierdziło, że ugrupowania opozycyjne powinny zagłosować za ratyfikacją decyzji o zwiększeniu zasobów własnych. Przeciwnego zdania było tylko 3,4 proc. badanych. Natomiast 11,6 proc. uznało, że opozycja powinna wstrzymać się od głosu i tym samym zablokować ratyfikację. 14,7 proc. badanych udzieliło odpowiedzi "nie wiem/trudno powiedzieć".

Pytanie postawione przez pracownię IBRiS brzmiało: "Jak powinna zachować się opozycja, gdy PiS nie mógł być pewny większości ws. ratyfikacji Funduszu Odbudowy?". Pytanie nawiązywało do sprzeciwu wobec projektu ustawy, który zapowiedziała i podtrzymała w głosowaniach Solidarna Polska.

Sondaż został przeprowadzony 4 maja 2021 r. na grupie 1,1 tys. osób. Badanie zrealizowane metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

Zandberg: Kretyńska strategia grupy wzmożonych pod przewodem Tomasza Lisa

Do sondażu odniósł się w środę na Twitterze poseł Lewicy Adrian Zandberg.

"Szokujące! Któż mógł to przewidzieć! Ale grupa wzmożonych pod przewodem Tomasza Lisa, suflująca kretyńską strategię spalonej ziemi i raz po raz wpychająca opozycję na minę, pewnie nadal jest bardzo zadowolona z siebie" - napisał Zandberg.

Ratyfikacja decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE przez wszystkie państwa członkowskie jest niezbędna do uruchomienia zarówno Wieloletnich Ram Finansowych na lata 2021-2027, jak i Funduszu Odbudowy. Polska z unijnego budżetu i Funduszu Odbudowy ma otrzymać łącznie 770 mld zł w ciągu kilku lat.