Gotowość do udziału w wyborach parlamentarnych zadeklarowało 68 proc. badanych, w tym 33 proc. zdecydowanie poszłoby głosować, zaś 35 proc. "raczej" planuje wziąć udział w głosowaniu. Jedna piąta badanych – 20 proc. – nie zamierza głosować, w tym 7 proc. deklaruje to zdecydowanie. Z kolei 12 proc. badanych nie wiedziało, czy odda swój głos w wyborach.

Reklama

Według sondażu, wśród deklarujących gotowość do oddania głosu największe poparcie w październiku uzyskała Koalicja Obywatelska - 31 proc. i jest to wzrost o 4 pkt proc. w stosunku do września. Na drugim miejscu znalazło się Prawo i Sprawiedliwość (wraz z Solidarną Polską i Partią Republikańską) z poparciem 28 proc. badanych, co stanowi spadek o 1 pkt proc. w porównaniu z sondażem z zeszłego miesiąca.

Kolejne miejsca zajęły: Polska 2050 popierana przez 10 proc. badanych - wzrost o 2 pkt proc., Lewica z 7 proc. - bez zmian i Konfederacja z 5 proc. - spadek o 1 pkt proc.

Reklama

PSL poza Sejmem

Według sondażu, do Sejmu nie dostałoby się PSL z 4 proc. poparcia. W przypadku tego ugrupowania w porównaniu z wrześniem odnotowano wzrost o 1 pkt. proc.

Po 1 proc. ankietowanych zadeklarowało z kolei głosowanie na Kukiz'15 (spadek o 2 pkt proc.) i AgroUnię (bez zmian). Porozumienie Jarosława Gowina wskazało mniej niż 1 proc. badanych.

Ponadto spośród osób deklarujących zamiar głosowania 13 proc. badanych nie potrafiło zdecydować, na kogo oddałoby swój głos.

Reklama

Mobilizacja zwolenników Koalicji Obywatelskiej

W październiku znacząco wzrosła mobilizacja zwolenników Koalicji Obywatelskiej przy jednoczesnym spadku zdecydowanie deklarujących udział w wyborach zwolenników PiS - oceniła cytowana w informacji o badaniu Urszula Krassowska z Kantar Public. Zastrzegła, że badanie przeprowadzono około połowy października i "nie można łączyć tych wyników z późniejszymi doniesieniami medialnymi".

Kantar Public przeprowadził sondaż nt. preferencji partyjnych Polaków w dniach 14-19 października br. na reprezentatywnej 982-osobowej próbie mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat, metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI).