Mesterhazy przypomniał, że rząd Orbana uzależnił poparcie dla integracji Ukrainy z NATO od sytuacji mniejszości węgierskiej w tym państwie. Choć samo upominanie się o prawa mniejszości jest według niego ważne, to wiązanie tego z kwestią bezpieczeństwa państwa będącego w stanie wojny nie powinno mieć miejsca.
We wtorek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg poinformował ministra spraw zagranicznych Węgier Petera Szijjarto o zwołaniu 4 kwietnia posiedzenia Komisji NATO-Ukraina na szczeblu ministerialnym, pomimo węgierskiego sprzeciwu.
Zwołanie posiedzenia Komisji NATO-Ukraina na szczeblu ministerialnym wbrew krytycznemu stanowisku Węgier narusza jedność Sojuszu - powiedział Szijjarto.
W ostatnich latach rząd w Budapeszcie stale blokował zwołanie Komisji NATO-Ukraina na szczeblu ministerialnym, domagając się poszanowania praw 150-tysięcznej mniejszości węgierskiej żyjącej na ukraińskim Zakarpaciu.
Brak decyzji Węgier ws. Finlandii i Szwecji w NATO
Węgry wciąż nie ratyfikowały przystąpienia Finlandii i Szwecji do NATO. Głosowanie w sprawie Finlandii ma odbyć się w parlamencie pod koniec marca. Nie jest natomiast znany termin głosowania nad wnioskiem szwedzkim.
Z Budapesztu Marcin Furdyna