10 kwietnia przypada 13. rocznica katastrofy smoleńskiej. Tego dnia w 2010 r., w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, wśród nich: prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski oraz inne osobistości. Polska delegacja udawała się na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Reklama

"Robimy, co w naszej mocy"

Andrzej Duda w 13. rocznicę katastrofy smoleńskiej, przybył na Wawel, by oddać hołd spoczywającej w krypcie katedry na Wawelu parze prezydenckiej: Lechowi i Marii Kaczyńskim.

Reklama

13 lat minęło od tamtego 10 kwietnia. Jest już naszym zwyczajem, że tutaj spotykamy się zawsze o poranku w katedrze Wawelskiej (...), żeby pomodlić się, oddać hołd, po to żeby wspomnieć zarówno panią prezydentową, pana prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jak i wszystkich, którzy wtedy zginęli pod Smoleńskiem, naszych przyjaciół - jak zawsze powtarzamy - ludzi oddanych Rzeczpospolitej, oddanych sprawie Polski, którzy tam pojechali wtedy, by oddać hołd naszym oficerom pomordowanym przez Sowietów w Katyniu - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Jak podkreślił, to byli ludzie dla Polski bardzo zasłużeni, którzy dużo dla niej zrobili i do dzisiaj wielki żal pozostaje, że nie mogli dalej kontynuować swojego dzieła, nie mogli dla Polski dalej pracować. Robimy co w naszej mocy, żeby te sprawy dalej prowadzić - mam nadzieję - tak, jak oni by sobie wyobrażali - wskazał Andrzej Duda.

Reklama

Prezydent złożył kwiaty także w Warszawie

W poniedziałek w południe Andrzej Duda złożył wieńce przy grobach ostatniego Prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, a także przy grobach ks. Józefa Jońca, ks. Zdzisława Króla, ks. Andrzeja Kwaśnika oraz przy tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy smoleńskiej w Świątyni Opatrzności Bożej.

Prezydent Andrzej Duda złożył w poniedziałek wieńce przed pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach. Prezydent złożył też wieńce na znajdujących się na tym cmentarzu grobach ofiar katastrofy.

Prezydent Andrzej Duda złożył też wieńce przed pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej na Placu Piłsudskiego w Warszawie, a także przed znajdującym się tam pomnikiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Jarosław Kaczyński i premier złożyli kwiaty pod pomnikiem ofiar

Prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz premier Mateusz Morawiecki złożyli w poniedziałek w południe wieńce przed pomnikami Ofiar Tragedii Smoleńskiej oraz prezydenta Lecha Kaczyńskiego na placu Pisłudskiego w Warszawie. Prezesowi PiS oraz premierowi towarzyszyli wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak i wiceprezes PiS Antoni Macierewicz.

Główne obchody zostały przeniesione

W tym roku 10 kwietnia przypada na drugi dzień Świąt Wielkanocnych, z tego względu zdecydowaliśmy się na przeniesienie tegorocznych obchodów na niedzielę 16 kwietnia - przekazał PAP sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski.

Uroczystości zorganizowały też władze Warszawy

Stołeczne obchody odbyły się w poniedziałek przy Pomniku Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku. Uroczystości rozpoczęły się od odśpiewania hymnu państwowego. Następnie odczytano nazwiska wszystkich 96 ofiar i odmówiono modlitwę ekumeniczną. Na zakończenie bliscy ofiar, a także przedstawiciele instytucji państwowych i samorządowych złożyli wieńce i znicze pod pomnikiem.

Wśród delegacji oprócz rodzin ofiar byli m.in. szef gabinetu prezydenta RP Paweł Szrot, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska wraz z posłanką Barbarą Nowacką, córką Izabeli Jarugi-Nowackiej, oraz wiceprezydent Warszawy Aldona Machnowska-Góra. Wieńce złożyli także posłowie KO, b. minister obrony Tomasz Siemoniak i b. przewodniczący Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych Maciej Lasek.

Ceremonię składania wieńców przerwano o godz. 8.41, by w godzinę katastrofy uczcić pamięć ofiar minutą ciszy.

Zełenski oddaje hołd ofiarom katastrofy

"Dziś, w 13. rocznicę katastrofy smoleńskiej, łączymy się w smutku z Narodem Polskim i oddajemy hołd pamięci Prezydenta RP śp. Lecha Kaczyńskiego, Jego Małżonki i wszystkich, którzy zginęli w imię służby Ojczyźnie. Wieczna pamięć!" – czytamy w komunikatach opublikowanych w językach polskim i ukraińskim na Twitterze Wołodymyra Zełenskiego.