W wariancie, w którym Polska 2050 i PSL poszłyby do wyborów razem (jako koalicja Trzecia Droga), to - nie licząc osób niezdecydowanych - do Sejmu weszłyby: Zjednoczona Prawica (38 proc. poparcia), KO (30 proc.), Konfederacja - (14 proc.), Lewica (9 proc.) oraz Trzecia Droga (PSL i Polska 2050) - 6 proc.

Reklama

Wzrost PiS

Z badania pracowni Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl wynika, że - nie licząc osób niezdecydowanych - na Zjednoczoną Prawicę chce obecnie głosować 38 procent ankietowanych. Oznacza to - jak zauważa portal wPolityce.pl - wzrost o 1 punkt procentowy w porównaniu z poprzednim badaniem i o 4 punkty procentowe w ciągu ostatnich trzech tygodni.

Reklama
Reklama

Spadek KO

Spadek o 1 punkt odnotowała natomiast druga w sondażu Koalicja Obywatelska, na którą chciałoby oddać swój głos 28 proc. Na podium znalazłaby się jeszcze Konfederacja, której poparcie utrzymało się niezmiennie na poziomie 14 procent.

8-procentowym poparciem cieszy się obecnie Lewica (spadek o 1 pkt proc.). Według sondażu, Polska 2050 utrzymuje się na granicy progu wyborczego - z 5-procentowym poparciem,; poniżej progu znalazło się natomiast PSL - z takim samym wynikiem, jak przed tygodniem, 3 procent.

Kukiz'15 i Porozumienie utrzymują po 1 punkcie procentowym poparcia - wynika z sondażu. 2 proc. badanych wskazało na inne ugrupowanie.

Wariant Trzeciej Drogi

Sondaż obejmuje również wariant, w którym Polska 2050 i PSL pójdą do wyborów razem - jako koalicja Trzecia Droga. Wówczas - nie licząc osób niezdecydowanych - Zjednoczona Prawica może liczyć na 38 proc. poparcia, KO - 30 proc., Konfederacja - 14 proc., Lewica - 9 proc., Trzecia Droga (PSL i Polska 2050) - 6 proc. Po jednym procencie mają: Kukiz'15 oraz Porozumienie.

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu w dniach 28–31 lipca 2023 roku wzięło udział N=1074 osób.