Jak podał CBOS, od lipcowego pomiaru, w którym notowania dwóch najsilniejszych partii były wyrównane, nastąpiło umocnienie poparcia dla Prawa i Sprawiedliwości, na które głos zamierza oddać niemal dwie piąte potencjalnych wyborców (37 proc., wzrost o 8 pkt proc.), i osłabienie Koalicji Obywatelskiej wskazywanej teraz przez ponad jedną piątą (21 proc., spadek o 7 pkt proc.).

Reklama

Spadek poparcia Konfederacji

Nieco gorsze notowania niż w ostatnich miesiącach ma również Konfederacja Wolność i Niepodległość, na którą głos oddałoby obecnie sześciu na stu deklarujących chęć głosowania (6 proc., od lipca spadek o 3 pkt). Skala poparcia dla dwóch pozostałych ugrupowań pozostaje względnie stabilna. Z deklaracji respondentów wynika, że na Trzecią Drogę (Polska 2050 Szymona Hołowni oraz PSL-Koalicja Polska) zamierza obecnie głosować co dwudziesty potencjalny wyborca (5 proc.), a na Lewicę – co dwudziesty piąty (4 proc.).

Odsetek niezdecydowanych. "Najwyższy w tym roku"

Jak podkreślono, mimo zbliżających się wyborów niespodziewanie wzrósł (z 18 proc. w lipcu do 24 proc. w sierpniu) odsetek badanych niezdecydowanych, na kogo głosować – jest on najwyższy w tym roku. Zamiar głosowania w wyborach parlamentarnych, które odbędą się 15 października, deklaruje 80 proc. Polaków. Jak wskazano, od maja bieżącego roku odsetek pozostaje na względnie stałym poziomie.

Badanie zrealizowano od 14 do 27 sierpnia br. na próbie liczącej 1024 osoby (w tym: 61,9 proc. metodą CAPI, 24,8 proc. – CATI i 13,3 proc. – CAWI).