Reklama

Dopytywany o brak obecności polskiego ministra spraw zagranicznych na spotkaniu szefów MSZ państw unijnych w Kijowie, stwierdził: Jeśli jest spotkanie ministrów spraw zagranicznych na zaproszenie prezydenta Zełenskiego, spotykają się w Kijowie, rozmawiają o europejskiej przyszłości Ukrainy, a tam nie ma polskiego szefa MSZ, to jest to skandal. Kompromitacja! – uważa były szef polskiej dyplomacji.

Wszystko, co zrobiliśmy przez miesiące jest wyrzucane przez bezmyślną politykę PiS do politycznego kosza- dodał. Schetyna podkreślił, że "politykę zagraniczną robi się w sposób przemyślany, wielotorowy i w długim dystansie". Pamiętając o historii myśli się o tym, jakie są alternatywy - zaznaczył.

Zboże? Schetyna: Zbudowałbym inną politykę KE

Poseł PO uważa, że "jeśli nie podejmujemy się kwestii embarga na ukraińskie zboże, nie ujawnia się procederu, który doprowadził do katastrofy, to płaci się polityczną cenę". Za nieudolność polityków PiS, zachowania ministra rolnictwa, szefa MSZ, komisarza Wojciechowskiego, rządu zapłacimy jako Polacy ogromną cenę – wskazał.

Pytany o to, co on by zrobił ws. ukraińskiego zboża, jeśli byłby premierem, odpowiedział: Zbudowałbym inną politykę KE. Zaznaczył, że przez miesiące Polska nic w tej sprawie nie robiła - nie budowała "stanowiska KE w tej sprawie". To, co musieliśmy zrobić, to zbudować koalicję krajów, które powinny zawiązać porozumienie i występować wspólnie. Kraje, które najbardziej pomagały Ukrainie: Polska, Słowacja, Węgry, Rumunia, Bułgaria. Tu potrzebujemy integracji - tłumaczył polityk opozycji.

Schetyna o "Marszu Miliona Serc": Największa demonstracja, jaką pamiętam

Grzegorz Schetyna odniósł się także do kwestii frekwencji na niedzielnym "Marszu Miliona Serc", zorganizowanym przez Koalicję Obywatelską. Widziałem wieleset tysięcy, najwięcej w historii wolnej Polski po 1989 roku na pewno - mówił.Zaznaczył, że była to "największa demonstracja, jaką pamięta i na pewno przełoży się ona na wynik wyborów". Opozycja demokratyczna musi pokazać, że z marszu wynika integracja i pomysł na to, w jaki sposób będziemy tworzyć rząd, żeby niezdecydowani mieli wiedzę i przekonanie, że głosują na zwycięzcę, ugrupowania, które stworzą rząd - powiedział w radiu.

Reklama

Wyzwaniem dla nas jest marsz po 10 mln głosów, którzy głosowali na Rafała Trzaskowskiego w II turze - dodał. Podkreśla, że "to powinien być kierunek demokratycznej opozycji".

Schetyna: Kaczyński to gamoń, Morawiecki jak rozkładana babuszka

Pytany o słowa premiera Mateusza Morawieckiego, który powiedział, że "PO jest jak kinder niespodzianka – na zewnątrz niemieckie sreberko, a w środku dziadostwo", Schetyna odpowiada: A on jest jak babuszka rozkładana, z coraz mniejszą postacią w środku. Podkreśla, że Morawiecki chce pokazać Jarosławowi Kaczyńskiemu, że "to on jest gwarantem normalności i bardzo chce być premierem po wyborach".

Odniósł się także do słów prezesa PiS na temat Donalda Tuska. Tusk ma wokół siebie wielu gamoni, a sam takim gamoniem zupełnie nie jest, wie co robi, gdzie stoją konfitury - mówił Kaczyński na niedzielnej konwencji partii rządzącej w Katowicach. Rzadko zdarzam się z prezesem Kaczyńskim. Prezes Kaczyński jest gamoniem – komentuje polityk Platformy Obywatelskiej.