Na wtorek i środę prezydent Andrzej Duda zaprosił przedstawicieli komitetów wyborczych, które będą miały swoją reprezentację w przyszłym Sejmie na konsultacje. Spotkania odbywają się osobno z każdym z komitetów wyborczych, w kolejności zgodnej z wynikami osiągniętymi przez te komitety w wyborach. Prezydent zapowiedział, że będzie pytał polityków o ich pomysły na inwestycje, gospodarkę, energetykę i obronność oraz o potencjalnych kandydatów na premiera.

Reklama

Morawiecki, Terlecki, Bochenek. Kaczyńskiego brak

W południe, jako pierwsi, na rozmowy przybyli przedstawiciele KW Prawo i Sprawiedliwość: premier Mateusz Morawiecki, szef klubu PiS Ryszard Terlecki oraz rzecznik partii Rafał Bochenek. Mateusz Morawiecki jest kandydatem PiS na premiera. W spotkaniu oprócz Andrzeja Dudy uczestniczyła także szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych oraz nowy szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek.

O godz. 14 w Pałacu Prezydenckim gościli przedstawiciele KKW Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni, którą reprezentował kandydat opozycji na premiera, szef PO Donald Tusk.

PiS "jest gotowy do podjęcia próby utworzenia rządu"

Jak powiedział wcześniej rzecznik rządu, "PiS jest gotowy do podjęcia próby utworzenia większości parlamentarnej wokół Zjednoczonej Prawicy". - To czy to będzie możliwe zależy od decyzji prezydenta - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

Zgodnie z konstytucją prezydent Andrzej Duda ma kompetencje w zakresie desygnowania kandydata na premiera. Decyzję o tym będzie kandydatem prezydent podejmie na bazie rozmów, które odbywają się dziś i jutro - podkreślił rzecznik rządu. - Jeżeli pan prezydent zdecyduje się na desygnowanie kandydata na prezydenta z naszego obozu politycznego, to podejmiemy próbę stworzenia rządu większościowego w tej kadencji Sejmu - oświadczył Müller.

Jak dodał, PiS jest gotowy do podjęcia próby utworzenia większości parlamentarnej wokół Zjednoczonej Prawicy. - To czy to będzie możliwe zależy od decyzji prezydenta, bo jest to warunek formalny żeby rozpocząć tego typu działania - wskazał.

Tusk, Nowacka, Szłapka, Zielińska i Kierwiński

Reklama

O godz. 14.00 do Pałacu Prezydenckiego przybył szef PO Donald Tusk, jako przedstawiciel KKW Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni oraz kandydat opozycji na premiera. Na spotkanie przybyli także: Barbara Nowacka (Inicjatywa Polska), Adam Szłapka (Nowoczesna), Urszula Zielińska (Zieloni) oraz Marcin Kierwiński (PO).

W środę o godz. 11.00 Prezydent RP spotka się z przedstawicielami KKW Trzecia Droga Polskie Stronnictwo Ludowe – Polska 2050 Szymona Hołowni, o 13.00 KW Nowa Lewica i o 15.00 KW Konfederacja Wolność i Niepodległość.

Rozkład mandatów

W wyborach do Sejmu PiS zdobyło 194 mandaty, KO - 157; Trzecia Droga - 65; Nowa Lewica - 26; Konfederacja - 18.

Konstytucja przewiduje trzy możliwe kroki wyłonienia rządu po wyborach. W pierwszym dużą rolę odgrywa prezydent, który m.in. desygnuje premiera, biorąc pod uwagę, że zaproponowany przez niego rząd, aby uzyskać wotum zaufania, musi zdobyć poparcie bezwzględnej większości w Sejmie. Jeśli ta próba zakończyłaby się niepowodzeniem, inicjatywę przejmuje Sejm. Wówczas premier i rząd potrzebują bezwzględnej większości głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Gdyby posłom nie udało się powołać rządu, inicjatywa wraca do prezydenta, a do wotum zaufania potrzebna jest zwykła większość.

Adrian Kowarzyk