"Podczas rozmów z ambasadorami wiceminister Jabłoński podkreślił, że Polska domaga się ponownego otwarcia przejścia granicznego w Rafah i niezwłocznego umożliwienia ewakuacji – w szczególności obywateli RP" - przekazało MSZ w komunikacie po zakończeniu spotkań.

Reklama

Resort dyplomacji przypomniał w nim, że w Strefie Gazy pozostaje w tej chwili ok. 5-6 tys. obywateli państw trzecich, w tym 29 Polaków, których lista została przez Polskę przekazana stronie egipskiej i izraelskiej 9 października wraz z notami dyplomatycznymi zawierającymi oczekiwanie zapewnienia im bezpiecznej ewakuacji.

Wiceminister Jabłoński ponownie podkreślił także, że Polska zdecydowanie potępia akty terroru i inne zbrodnicze działania Hamasu, w szczególności ataki z 7 października i kolejnych dni. Polska stanowczo przeciwstawia się także wykorzystywaniu ludności cywilnej jako +żywych tarcz+ i domaga się natychmiastowego uwolnienia zakładników przetrzymywanych przez Hamas - podkreśliło MSZ.

Reklama

Wiceszef MSZ zaznaczył jednocześnie, że wszelkie działania militarne muszą być prowadzone w zgodzie z obowiązującymi zasadami prawa międzynarodowego i prawa humanitarnego, z zagwarantowaniem ochrony ludności cywilnej. "Polska zdecydowanie potępia działania, które mają charakter zbiorowej kary wobec niewinnych mieszkańców Strefy Gazy i Zachodniego Brzegu Jordanu" - czytamy w komunikacie MSZ.

Podkreślono w nim, że ewakuacja polskich obywateli ze Strefy Gazy "pozostaje priorytetem polskich władz", a działania na rzecz ich jak najszybszego wyjazdu z obszaru zagrożenia są nieustannie kontynuowane przez polską służbę dyplomatyczno-konsularną, która utrzymuje kontakt z polskimi obywatelami za pośrednictwem pracowników centrali MSZ oraz placówek w Ramallah, Tel Awiwie i Kairze.

Reklama

MSZ przypomniało, że w godzinach popołudniowych przejście graniczne w Rafah wznowiło funkcjonowanie, a ewakuacja ma zostać odblokowana. "MSZ nieustannie dokłada wszelkich starań, aby polscy obywatele mogli jak najszybciej znaleźć się w bezpiecznym miejscu" - zapewnił resort dyplomacji.

"Wbrew pojawiającym się w mediach nieprawdziwym informacjom, zdecydowana większość państw UE nie przeprowadziła dotąd ewakuacji lub przeprowadziła ją jedynie częściowo. Z uwagi na dużą skalę dezinformacji w tej sprawie sugerujemy uważne śledzenie oficjalnych komunikatów MSZ RP i innych instytucji" - zaznaczyło MSZ.

Przejście w Rafah ponownie otwarte

W poniedziałek władze graniczne w kontrolowanej przez Hamas Strefie Gazy oświadczyły, że przejście w Rafah na granicy z Egiptem jest ponownie otwarte wyłącznie w celu ewakuacji Egipcjan i obcokrajowców oraz osób posiadających podwójne obywatelstwo. Podkreśliły, że zgodnie z decyzją władz egipskich osoby, które nie zostały umieszczone na specjalnej liście, nie będą mogły przekroczyć granicy.

Ewakuacja cudzoziemców przez przejście w Rafah rozpoczęła się w środę 1 listopada. Hamas zawiesił ją w sobotę po tym, jak Izrael odmówił zezwolenia rannym Palestyńczykom na wyjazd do egipskich szpitali. W niedzielę Egipt nie opublikował listy osób zaakceptowanych do ewakuacji, jak czynił to w poprzednich dniach.

Agencja AFP powiadomiła, że ponowne otwarcie przejścia nastąpiło po tym, jak Izrael wyraził zgodę, dzięki mediacji egipskiej, na przejazd do Egiptu 30 rannych osób. Według świadków po egipskiej stronie terminalu pojawiły się już karetki pogotowia, które miały jechać po rannych.

Do tej pory, według ONZ, Strefę Gazy przez przejście w Rafah opuściło około 1100 osób. Dane te obejmują cudzoziemców oraz rannych Palestyńczyków.