W listopadzie - jak zauważył CBOS - oceny ustępującego Sejmu oraz Senatu okazały się wyraźnie lepsze niż w poprzednich miesiącach.

Reklama

Jak Polacy ocenili działalność Sejmu?

Działalność Sejmu pozytywnie oceniło 36 proc. respondentów, jednak nadal 54 proc. badanych ma o jego pracy zdanie negatywne. 10 proc. ankietowanych nie umie ocenić pracy posłów.

W porównaniu z październikiem pozytywne oceny pracy Sejmu wzrosły o 8 punktów procentowych, jednocześnie o 5 punktów spadła liczba opinii negatywnych. Jak zauważa CBOS, to najlepsze oceny Sejmu tej kadencji od ponad trzech lat (podobne były w sierpniu 2020 roku).

Krytyczne oceny wobec pracy Senatu

W listopadzie pozytywnie o pracy Senatu wyrażało się 39 proc. badanych, a 42 proc. oceniało ją krytycznie. 19 proc. respondentów nie podjęło się oceny działalności izby wyższej.

W zestawieniu z wynikami z ubiegłego miesiąca udział respondentów pozytywnie wypowiadających się o pracy senatorów wzrósł o 5 punktów procentowych, natomiast o 4 punkty spadła liczba głosów krytycznych.

Społeczeństwo podzielone ws. prezydenta

Jeśli chodzi o ocenę działalności prezydenta, to po trzech miesiącach stabilnych ocen, kiedy to połowa ankietowanych pozytywnie postrzegała działalność prezydenta, zaś liczba ocen krytycznych wynosiła nieco ponad dwie piąte wskazań, w listopadzie - jak zauważył CBOS - notowania głowy państwa minimalnie się pogorszyły. Obecnie pozytywną opinię o działalności prezydenta Andrzeja Dudy wyraża 47 proc. ankietowanych, zaś krytycznie wypowiada się 45 proc. badanych. 8 proc. ankietowanych odpowiedziało "trudno powiedzieć".

W porównaniu z październikiem odsetek dobrych ocen zmniejszył się o 3 punkty procentowe, zaś liczba opinii krytycznych wzrosła o 2 punkty.

Reklama

PKW dużo lepiej oceniane, niż 3 lata temu

W związku z październikowymi wyborami parlamentarnymi CBOS zapytał Polaków także o ocenę działalności Państwowej Komisji Wyborczej. Pozytywnie działalność PKW oceniło 69 proc. ankietowanych, a 14 proc. miało negatywną opinię. Jak wskazuje sondażownia, tegoroczne notowania PKW są, ogólnie rzecz biorąc, dużo lepsze niż były w czerwcu 2020 roku, po przeprowadzeniu dwóch tur wyborów prezydenckich. Natomiast są minimalnie gorsze w porównaniu z ocenami po wyborach parlamentarnych w 2019 roku.

Badanie zrealizowano w dniach od 3 do 16 listopada 2023 roku na próbie liczącej 1072 osoby.