Klub KO złożył Sejmie projekty uchwał dot. powołania trzech komisji śledczych - ws. tzw. afery wizowej, działań służb z użyciem oprogramowania Pegasus i tzw. wyborów kopertowych. Sejm ma się nimi zająć na posiedzeniu w przyszłym tygodniu.

Reklama

Szef resortu sprawiedliwości, pytany o komisje śledcze, ocenił, że nie spodziewa się po nich niczego szczególnego. - Spodziewam się igrzysk zamiast chleba. Kiedy politycy nie chcą realizować tego, co jest ważne dla ludzi, chcą przykuć uwagę teatrem i fajerwerkami - powiedział Ziobro.

Jak ocenił, przy okazji komisje mogą być szansą na edukację polskiego społeczeństwa. - Ci, którzy atakują działania naszego rządu w zakresie walki z przestępczością, tak naprawdę chcą chronić przestępców, w różnym tego słowa znaczeniu. Tak naprawdę będzie okazja zapewne przed tymi komisjami to dobitnie pokazać - powiedział minister sprawiedliwości.

Trzy komisje śledcze?

Pierwszy projekt uchwały złożony przez klub KO dotyczy "powołania Komisji śledczej do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań, a także występowania nadużyć, zaniedbań i zaniechań w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej w okresie od dn. 1 stycznia 2019 r. do dn. 20 listopada 2023 r".

Drugi projekt uchwały ma na celu zwołanie "Komisji Śledczej do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 roku w formie głosowania korespondencyjnego".

Trzeci złożony projekt dotyczy powołania "Komisji Śledczej do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystywaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej w okresie od dn. 16 listopada 2015 r. do dn. 20 listopada 2023 r.".

Zadaniami tej komisji ma być m.in. "zbadanie i ocena legalności, prawidłowości oraz celowości Pegasusa oraz innych, pokrewnych oprogramowań", jak czytamy "w szczególności działań podjętych w tym celu przez członków Rady Ministrów, Ministra Sprawiedliwości, Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro oraz prokuraturę i organy powołane do ścigania przestępstw, w tym szefa CBA Ernesta Bejdę". Komisja ma też ustalić, kto był odpowiedzialny za zakup Pegasusa i podobnych narzędzi dla polskich władz.