Przypomnijmy, że posłowie PiS w listopadzie powołali zespół parlamentarny ds. reparacji należnych Polsce od Niemiec oraz oszacowania wysokości odszkodowań należnych od Rosji za szkody wyrządzone w trakcie II Wojny Światowej.

Reklama

Kieruje nim posłem Mularczyk, który w rozmowie z Polską Agencją Prasową, ujawnił, że zespół przedłoży projekt uchwały Sejmu, "gdzie będziemy wzywać rząd do podejmowania działań w tej kadencji parlamentu na forum międzynarodowym w zakresie dochodzenia reparacji wojennych od Niemiec".

PiS wezwie rząd do działań ws. reparacji

Premier Donald Tusk mówi, że teraz Polska wejdzie do mainstreamu UE, że teraz Polska będzie sprawcza, więc niewątpliwie również ten temat powinien być podnoszony na forum Unii Europejskiej, tak aby znaleziono mechanizm do zachęcenia Niemców do podjęcia dialogu i rozwiązania tej sprawy - mówił.

Reklama

Poseł PiS ujawnił również, że w najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się w przyszłym roku, temat reparacji "będzie ważnym elementem naszej kampanii wyborczej".

Będziemy też domagać się, by UE zabrała głos, zajęła się tak ważną sprawą, jaką jest kwestia nieuregulowania kwestii reparacji wojennych. Tym bardziej, że Rada Europy pracuje dzisiaj nad projektem rezolucji dotyczącej reparacji i pojednania i tworzy mechanizm do rozwiązania takich sporów z przeszłości - kontynuował rozmówca PAP.

Mularczyk zaznaczył, że "UE nie może zamykać oczu ani uszu na nieuregulowanie sprawy z przeszłości, które dotyczą krajów członkowskich, a które dotyczą praworządności, praw człowieka, przestrzegania elementarnych fundamentów naszej cywilizacji".