"Dziennika Gazeta Prawna" porównuje wyniki najnowszego sondażu, do sondaży z lat poprzednich. Wynika z nich, że na przestrzeni ostatnich kilku lat poglądy Polaków pozostają mniej więcej podobne.

Najbardziej liberalną postawę respondenci wykazywali w październiku 2021 r., czyli po pierwszym roku, kiedy zaczął działać zakaz aborcji z powodu wad płodu - czytamy w DGP.

Reklama

Mecenas Jolanta Budzowska, która prowadziła m.in. sprawę zmarłej kobiety z Pszczyny, wskazuje w rozmowie z DGP, że jednym z czynników, który powinien być uwzględniony przy pytaniach o liberalizację aborcji, jest bezpieczeństwo rodzących.- Restrykcyjne prawo, które zawęża możliwość legalnej aborcji tylko do dwu podstawowych przesłanek – m.in. zagrożenie życia i zdrowia matki - może się przełożyć na decyzje podejmowane przez lekarzy - mówi prawniczka.

Reklama

Rozstrzygnięcie sejmowe w sprawie aborcji odsunięto na 11 kwietnia, czyli po I turze wyborów samorządowych. W Sejmie znajdują się łącznie cztery projekty dotyczące liberalizacji prawa aborcyjnego.

Więcej na temat aborcji przeczytasz w artykule pod tytułem "Aborcja na życzenie? Poparcie umiarkowane" autorstwa Klary Klinger, Grzegorza Osieckiego i Tomasza Żółciak w Dzienniku Gazecie Prawnej>>>