Posłowie zaczną obrady od przeprowadzenia II czytania rządowego projektu nowelizacji ustaw związanych z funkcjonowaniem administracji rządowej. Przedstawiciele rządu tłumaczyli, że konieczność zmiany w ustawie o działach wynika m.in. z kształtu Rady Ministrów, powołania nowych instytucji i ministerstw, a także przeniesienia części kompetencji do odpowiednich resortów. Jako przykład wskazali m.in. powstanie Ministerstwa Przemysłu, które ma się zajmować np. gospodarką surowcami energetycznymi, a także energetyką jądrową.

Reklama

Transmisja z posiedzenia będzie dostępna na stronie internetowej Sejmu [LINK] oraz na YouTubie [LINK].

Trwa ładowanie wpisu

Następnie posłowie mają kontynuować prace nad projektem nowelizacji ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz języku regionalnym. Projekt zakłada wpisanie języka śląskiego do tej ustawy jako drugiego – obok kaszubskiego – języka regionalnego.

Reklama

Pegasus

Izba wysłucha też informacji Prokuratora Generalnego o inwigilowaniu m.in. Pegasusem. W zeszłym tygodniu do parlamentu wpłynęła informacja Adama Bodnara o statystyce stosowania kontroli operacyjnych za zeszły rok, zamieszczono ją na stronach Sejmu i Senatu. Prokurator generalny przekazał w informacji, że w latach 2017-2022 kontrola operacyjna przy użyciu systemu Pegasus objęła 578 osób; najwięcej - 162 - w 2021 roku.

Ustawy dotyczące TK

Sejm ma również przeprowadzić pierwsze czytania dwóch projektów ustaw dotyczących Trybunału Konstytucyjnego, które wpłynęły do izby na początku marca i pod którymi podpisali się posłowie koalicji rządowej. Jeden to projekt nowej ustawy o TK, drugi zawiera przepisy wprowadzające do tej ustawy. Razem z przyjętą już uchwałą Sejmu i propozycją zmiany konstytucji stanowią pakiet kompleksowej reformy TK.

Natomiast czwartkowe obrady głównie poświęcone informacji ministra spraw zagranicznych o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w 2024 roku. Na ten punkt przewidziano 9 godzin - od godz. 9 do 18. Z kolei w piątek posłowie mają się zająć m.in. projektem noweli w celu naprawy ładu korporacyjnego w spółkach z udziałem Skarbu Państwa. Projekt posłów Polski 2050 dotyczy podniesienia wymagań kwalifikacyjnych i zaostrzenia kryteriów wykluczających dla kandydatów do rad nadzorczych spółek z udziałem Skarbu Państwa.