Premier Tusk o wsparciu dla poszkodowanych

W wywiadzie dla TVP, premier Donald Tusk zapowiedział, że podczas szczytu przedstawi szefowej Komisji Europejskiej skalę zniszczeń spowodowanych powodzią. Tusk zaznaczył, że UE będzie wspierać odbudowę infrastruktury publicznej, takiej jak mosty, drogi czy oczyszczalnie ścieków, podczas gdy Polska skupi się na rekompensatach za straty prywatne.

Premier podkreślił również, że Unia Europejska nie tylko zapewni bezpośrednią pomoc, ale także uelastyczni dostęp do funduszy europejskich, takich jak Program Odbudowy po pandemii. Wspomniał o konieczności lepszego wykorzystania funduszy na wsparcie regionów dotkniętych klęską żywiołową.

Reklama

Parlament Europejski apeluje o dodatkowe fundusze

Reklama

Tego samego dnia, Parlament Europejski przegłosował rezolucję wzywającą Komisję Europejską do zwiększenia funduszy na pomoc dla powodzian. W dokumencie eurodeputowani skrytykowali ostatnie cięcia budżetowe w mechanizmach ochrony ludności i apelowali o szybsze uwalnianie funduszy.

Europosłowie podkreślili, że Fundusz Solidarności UE powinien odpowiadać na rosnącą liczbę klęsk żywiołowych w Europie. W rezolucji zaapelowano również o możliwość przesunięcia środków z innych unijnych programów, aby w szybki sposób wesprzeć kraje dotknięte katastrofą, takie jak Polska.

Powodzie w Europie Środkowej – dramatyczna sytuacja

W ostatnich dniach intensywne opady deszczu doprowadziły do katastrofalnych powodzi w Europie Środkowej i Wschodniej. Najbardziej ucierpiały Czechy, Polska, Austria, Słowacja, Niemcy i Węgry. W Polsce najtrudniejsza sytuacja panuje na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie, gdzie powódź spowodowała poważne zniszczenia.

Szczyt powodziowy zorganizowany z inicjatywy Donalda Tuska zgromadził liderów Europy Środkowej, aby omówić wsparcie dla regionów dotkniętych powodzią. Komisja Europejska, na czele z Ursulą von der Leyen, zobowiązała się do wsparcia finansowego na odbudowę infrastruktury oraz uelastycznienia dostępu do unijnych funduszy na pomoc powodzianom.