O tym, że w czerwcu tego roku Kosiniak-Kamysz oraz dwaj wiceministrowie z PSL (wiceminister rozwoju i technologii Jacek Tomczak oraz wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski), spotkali się z prezesem jednego z największych koncernów tytoniowych na świecie, poinformowała w poniedziałek Wirtualna Polska.

Reklama

Spotkanie "nieupublicznione"

Portal podkreślił, że do rozmów doszło w trakcie prac legislacyjnych nad ustawą antytytoniową. W artykule wskazano również, że spotkanie nie zostało "odpowiednio upublicznione", a ministerstwa zarządzane przez PSL "dążą do opóźnienia wprowadzenia zakazu sprzedaży wyrobów tytoniowych z aromatem, co może opóźnić proces o kilka lat".

Kosiniak-Kamysz: Szefem koncernu jest Polak

Pytany o tę kwestię w środowej rozmowie z TVN24, Kosiniak-Kamysz ocenił, że jego zdaniem spotkanie odbyło się "transparentnie". Podkreślał, że jest posłem z terenów, gdzie żyją plantatorzy tytoniu. W Polsce 4 tys. gospodarstw rolnych żyje z tego - dodał. Zwracał również uwagę, że szefem koncernu jest Polak.

Interesy lobbingowe. "A która firma nie ma?"

Reklama

Jak wskazał, rozmowa dotyczyła m.in. bezpieczeństwa - podniesiono temat konsekwencji wojny w Ukrainie dla firm oraz tego, że "inwestycje przemysłu amerykańskiego są gwarancją bezpieczeństwa". Na uwagę, że Philips Morris ma swoje interesy lobbingowe, Kosiniak-Kamysz odparł: A która firma nie ma?

To normalne, że spotykamy się z firmami, przedsiębiorcami. Ja chcę inwestycji w Polsce, ja chcę, żeby Polska była bezpieczna, żeby Polska się rozwijała, ja też jestem z partii, która dba o polską wieś i polskie rolnictwo - mówił.

Kosiniak-Kamysz: Będzie radykalny wzrost akcyzy

Jak wskazał, sam - niezależnie od spotkania - popiera wzrost akcyzy. Będzie radykalny wzrost akcyzy po tych wszystkich wydarzeniach, jedno nie wynika z drugiego - powiedział minister.

Projekt ustawy zakładający wzrost stawek akcyzy na papierosy, tytoń do palenia, cygara i cygaretki, podgrzewane wyroby tytoniowe i płyn do papierosów elektronicznych, został przyjęty przez rząd w zeszłym tygodniu. Projekt zakłada, że w 2025 r. w przypadku papierosów stawka akcyzy w części kwotowej wzrośnie o 25 proc., w 2026 r. - o 20 proc., a w 2027 r. – o 15 proc.

Biedroń: Nie na taką Polskę się umawialiśmy

Nawiązując do krytyki, która spadła na szefa PSL w następstwie informacji o spotkaniu z prezesem Philip Morris, w rozmowie przywołano wpis współprzewodniczącego Nowej Lewicy Roberta Biedronia, który pisał o "torpedowaniu ustawy antynikotynowej". "PSL znowu w imię wielkiego biznesu, bez transparentności i przeciw zwykłym ludziom. Nie na taką Polskę się umawialiśmy…" - zauważył na portalu X Biedroń.

Przeprosiny od Czarzastego

Szef PSL poinformował, że za te słowa telefonicznie przeprosił go już drugi współprzewodniczący tej partii Włodzimierz Czarzasty. Bardzo dziękuję, szacunek za to dla pana marszałka - powiedział.