Według Christiana Duerra, przewodniczącego frakcji parlamentarnej FDP w Bundestagu, Polska zdaje sobie sprawę, że migranci nie mogą już swobodnie przekraczać granicy z Niemcami. W rozmowie z agencją Reutera, Duerr zauważył, że kraje sąsiadujące z Niemcami, w tym Polska, zaczynają podejmować bardziej stanowcze działania wobec nielegalnej migracji. Jego zdaniem to ważny krok w kierunku lepszej kontroli migracji w całej Unii Europejskiej.
Większa ochrona granic UE
Duerr podkreślił, że celem Unii Europejskiej powinna być ochrona zewnętrznych granic w taki sposób, aby możliwe było zniesienie kontroli wewnętrznych między krajami członkowskimi. Do tego czasu kontrole na granicach, zwłaszcza w Niemczech, są jednak konieczne.
Tusk o konieczności kontroli granic Polski
Na sobotniej konferencji Koalicji Obywatelskiej premier Donald Tusk zwrócił uwagę na konieczność odzyskania przez państwo kontroli nad tym, kto wjeżdża do Polski i innych krajów Unii Europejskiej. Tusk oskarżył prezydenta Rosji Władimira Putina oraz białoruskiego przywódcę Aleksandra Łukaszenkę o wykorzystywanie migrantów jako narzędzia politycznego nacisku na Polskę. Zdaniem premiera, działania te stoją w sprzeczności z ideą prawa do azylu.
Niemieckie kontrole graniczne odpowiedzią na rosnącą migrację
Niemcy wprowadziły kontrole na granicach z Polską, Czechami i Szwajcarią od połowy października 2023 roku. Od 2015 roku trwają także kontrole na granicy z Austrią. 16 września 2023 roku rozszerzono je na granice zachodnie i północne Niemiec. Federalna minister spraw wewnętrznych, Nancy Faeser, uzasadniła te działania rosnącym obciążeniem Niemiec związanym z migracją.