Decyzja o odrzuceniu sprawozdania finansowego komitetu wyborczego PiS zapadła w sierpniu 2023 roku. W wyniku tej decyzji partia straciła znaczną część dotacji podmiotowej oraz subwencji – łącznie obniżono finansowanie o około 10,8 miliona złotych. Dodatkowo PiS musiało zwrócić do Skarbu Państwa zakwestionowaną kwotę 3,6 miliona złotych.
Odrzucenie sprawozdania wyborczego miało również wpływ na roczne sprawozdanie finansowe PiS za 2023 rok, co mogło skutkować dalszymi restrykcjami, w tym utratą prawa do subwencji budżetowej na trzy lata.
Sąd Najwyższy przyjmuje skargę PiS
Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego uznała skargę PiS, co zobowiązuje PKW do przyjęcia sprawozdania finansowego tej partii. Rzecznik SN, Aleksander Stępkowski, podkreślił, że przepisy Kodeksu wyborczego nie pozostawiają w tej kwestii wątpliwości.
Wątpliwości wokół Izby Kontroli Nadzwyczajnej
Status Izby Kontroli Nadzwyczajnej, odpowiedzialnej za rozpatrywanie skarg na uchwały PKW, budzi kontrowersje. Izba została powołana na podstawie ustawy z 2017 roku i składa się z sędziów mianowanych w procesie, który krytykowany jest przez część środowisk prawniczych oraz obecny rząd.
PKW w listopadzie przyjęła stanowisko, postulując wyłączenie z postępowań osób powołanych na sędziów przez Krajową Radę Sądownictwa w obecnym kształcie. Jednak nie wszyscy członkowie Komisji byli zgodni co do zasadności takiego stanowiska.
PKW podejmie decyzję w poniedziałek
Chociaż PKW otrzymała już dokumenty z Sądu Najwyższego, przewodniczący Marciniak zaznaczył, że dopiero podczas poniedziałkowego posiedzenia zapadnie ostateczna decyzja. Przyznał jednak, że przepisy prawa wyborczego jasno określają konieczność niezwłocznego przyjęcia sprawozdania po wyroku SN.