Na początku stycznia Komisja Europejska ogłosiła, że podpisała umowę z amerykańskim koncernem Moderna na zakup szczepionek. Do wspólnego zamówienia przystąpiło 17 krajów, w tym także Polska. Warto jednak zaznaczyć, że mechanizm tej umowy różni się od kontraktów negocjowanych przez KE podczas szczytu pandemii.
Szczepionki przeciw COVID-19. Ministerstwo Zdrowia: Polska zamówi tylko w razie potrzeby
Ministerstwo Zdrowia wyjaśniło, że nowa umowa określa jedynie ogólny wolumen – 146 mln dawek szczepionki – i umożliwia państwom członkowskim zamawianie takiej liczby dawek, jaka będzie im potrzebna w ustalonym okresie. Resort podkreślił, że decyzja o zakupie szczepionek leży w gestii każdego kraju i nie ma obowiązku ich nabywania, jeśli zapotrzebowanie nie wystąpi.
"Na ten moment nie złożono jeszcze zapotrzebowania, dlatego nie możemy wskazać, ile dawek otrzyma Polska i jaki będzie koszt takiego zakupu" - podkreśliło MZ w odpowiedzi na pytanie PAP o ilość i koszt zamówionych szczepionek.
Umowa, która została zawarta przez Europejski Urząd ds. Gotowości i Reagowania na Stany Zagrożenia Zdrowia (HERA) powstała w ramach inicjatywy KE mającej na celu lepsze przygotowanie Unii Europejskiej na przyszłe kryzysy zdrowotne. Po pandemii Covid-19 utworzono również unijny mechanizm wspólnych zamówień w sektorze zdrowia, do którego przyłączyło się 37 państw, w tym kraje spoza Wspólnoty.
Źródło: PAP