Odznaczenia wręczone: Buzek, Kobuszewski, Applebaum... ZDJĘCIA
1 dent Bronisław Komorowski w Święto Niepodległości przyznał 29 odznaczeń państwowych. Najwyższe polskie odznaczenia Ordery Orła Białego otrzymali prof. Jerzy Buzek, brytyjski historyk Norman Davies oraz b. wiceminister sprawiedliwości i b. pierwszy prezes Sądu Najwyższego Adam Strzembosz.
PAP/EPA / Jacek Turczyk
2 Odznaczony w uznaniu znamienitych zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej, a w szczególności dla przemian demokratycznych w Polsce, za działalność naukową i państwową, za wybitne osiągnięcia w działalności politycznej na arenie międzynarodowej. Profesor nauk technicznych, poseł na Sejm III kadencji oraz premier rządu RP w latach 1997-2001, od 2004 poseł do Parlamentu Europejskiego, w latach 2009-2012 jego przewodniczący. Pracownik Instytutu Inżynierii Chemicznej Polskiej Akademii Nauk w Gliwicach, wykładowca na Politechnice Śląskiej i Politechnice Opolskiej. Członek "Solidarności". Współtworzył Komisję Porozumiewawczą Nauki przy NSZZ "S". W 1981 przewodniczący I Krajowego Zjazdu Delegatów w Gdańsku. Po wprowadzeniu stanu wojennego działał w podziemiu, przewodniczył niejawnej Regionalnej Komisji Konsultacyjnej, na bazie której powstały struktury nielegalnej "Solidarności" śląsko-dąbrowskiej. Działalność związkową kontynuował po 1989. W latach 1997-2001 był premierem rządu koalicji AWS-UW, potem mniejszościowego rządu AWS. W okresie jego rządów Polska przystąpiła do NATO, prowadzono także negocjacje nad członkostwem w Unii Europejskiej. Kierowany przez niego rząd wprowadził tak zwane cztery reformy (emerytalną, zdrowia, administracji i oświaty). Był pierwszym premierem w III RP rządzącym przez pełną czteroletnią kadencję parlamentu. W 2004 roku został wybrany na posła do Parlamentu Europejskiego z listy Platformy Obywatelskiej. W 2009 roku po raz drugi został eurodeputowanym z okręgu katowickiego, uzyskując najwyższe poparcie w skali kraju. 14 lipca 2009 został wybrany na przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Funkcję tę pełnił do 17 stycznia 2012.
PAP/EPA / Jacek Turczyk
3 IVOR NORMAN DAVIES - w uznaniu znamienitych zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej, a w szczególności za upowszechnianie wiedzy o Polsce i jej kulturze, za kształtowanie pozytywnego wizerunku Polski w Europie i świecie, za wspieranie przemian demokratycznych w Polsce. Brytyjski historyk walijskiego pochodzenia, profesor Uniwersytetu Londyńskiego, członek Polskiej Akademii Umiejętności i Akademii Brytyjskiej, autor prac dotyczących historii Europy, Polski i Wysp Brytyjskich. Studiował historię w Magdalen College na Uniwersytecie Oksfordzkim, w Grenoble, w Perugii i na University of Sussex. Doktoryzował się w 1973 na Uniwersytecie Jagiellońskim.Od 1971 jest wykładowcą, a od 1985 profesorem zwyczajnym School of Slavonic and East European Studies University College London w Londynie. Jest członkiem korespondentem Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie. Autor licznych książek - m.in.: Boże igrzysko (Historia Polski w dwóch tomach), Serce Europy (Krótka Historia Polski), Orzeł biały - czerwona gwiazda, Wojna polsko-sowiecka 1919-1920, Europa, Mikrokosmos (historia Wrocławia), Powstanie 44, Dzięki książce Boże igrzysko historia Polski stała się bardziej dostępna czytelnikom na Zachodzie.
PAP/EPA / Jacek Turczyk
4 DAM STRZEMBOSZ - w uznaniu znamienitych zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej, a w szczególności dla przemian demokratycznych w Polsce, za obronę zasad praworządności, godności i niezależności sędziowskiej w czasach PRL-u, za tworzenie państwa prawa w wolnej Rzeczypospolitej Polskiej. Profesor prawa, sędzia, wiceminister sprawiedliwości w latach 1989-1990, Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego w latach 1990-1998. Działacz "Solidarności", członek prezydium Komisji Koordynacyjnej NSZZ "Solidarność", przewodniczył Komisji Zakładowej w Ministerstwie Sprawiedliwości, Był też delegatem na I Zjazd NSZZ "Solidarność". W latach 1982-1989 był wykładowcą Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Jednocześnie współpracował z nielegalnymi strukturami "Solidarności". Podczas obrad Okrągłego Stołu został przewodniczącym podzespołu do spraw prawa i sądów, a następnie pełnił funkcję przewodniczącego komisji prawa i sprawiedliwości Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie. We wrześniu 1989 został powołany przez premiera Tadeusza Mazowieckiego na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. W lipcu 1990 został powołany na stanowisko sędziego Sądu Najwyższego i decyzją Sejmu został wybrany na I Prezesa tego Sądu. Funkcję tę pełnił od 1990 do 1998 roku. Z urzędu pełnił również funkcję przewodniczącego Trybunału Stanu. Po przejściu w stan spoczynku w Sądzie Najwyższym w 1998, powrócił do pracy na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W latach 2002-2004 był członkiem Rady Konsultacyjnej Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.
PAP/EPA / Jacek Turczyk
5 WANDA CHOTOMSKA odznaczona KRZYŻEM KOMANDORSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI za wybitne zasługi dla kultury polskiej, za osiągnięcia w twórczości literackiej, za działalność społeczną na rzecz dzieci i młodzieży. Pisarka, autorka wierszy i opowiadań dla dzieci i młodzieży. Debiutowała na łamach "Świata Młodych" w 1949; w 1958 opublikowała pierwszy tomik poezji Tere fere. Wspólnie z Mironem Białoszewskim ogłaszała wiersze w "Świerszczyku", podpisywane pseudonimem "Wanda Miron". Stworzyła popularny cykl programów telewizyjnych dla dzieci Jacek i Agatka. Przez dzieci została odznaczona Orderem Uśmiechu (1969). Jest autorką ponad 200 książek dla dzieci i młodzieży, audycji radiowych i telewizyjnych, scenariuszy do filmów krótkometrażowych i sztuk teatralnych. Jej książka "Drzewo z czerwonym żaglem" została wpisana na Listę Honorową im. Hansa Christiana Andersena IBBY, a książka "Legendy Polskie" została uznana przez Polską Sekcję IBBY Książką Roku 2000. Popularyzatorka czytelnictwa wśród dzieci i dorosłych. Jako prezes Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży jest zaangażowana w organizację rocznie ok. 150 programów edukacyjnych, adresowanych miedzy innymi do dzieci zamieszkałych na wsi, programów wspierających działalność bibliotek dziecięcych i młodzieżowych. Jako prezes Fundacji im. Mirona Białoszewskiego wspólnie z Fundacją "Sztuka Życia" od 1996 współorganizuje "Mironalia" - projekt popularyzujący dorobek polskich artystów oraz wspierający twórczość artystyczną młodych. W 2009 roku obchodziła jubileusz 60-lecia pracy twórczej.
PAP/EPA / Jacek Turczyk
6 PIOTR KACZKOWSKI - za wybitne zasługi dla Polskiego Radia. Dziennikarz i prezenter muzyczny Programu III Polskiego Radia W marcu 1963 rozpoczął współpracę z Programem III PR, z audycją W. Pogranicznego 30 minut rytmu. Samodzielnie zadebiutował prezentując piosenki włoskie w cyklu comiesięcznych audycji PR III Con amore. W 1965 otworzył w Jedynce pierwszą audycję Młodzieżowego Studia "Rytm". Od 1968 przejął prowadzenie audycji Mini-max, czyli minimum słów, maksimum muzyki, którą - z przerwami - prowadzi do dziś. Autor także takich audycji jak W tonacji Trójki, Zapraszamy do Trójki, Muzyczna Poczta UKF, Kanon Muzyki Rockowej Jest autorem licznych rozmów z muzykami światowej klasy, które zaowocowały trzema tomami wywiadów: Przy mikrofonie (1999, 2005), 42 rozmowy (2004) i Rozmowy Trzecie (2008). Przetłumaczył tom wywiadów Według The Rolling Stones (2006). W latach 1998-2000 był dyrektorem Trójki.
PAP/EPA / Jacek Turczyk
7 Krzyże Komandorskie z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski wręczono też pisarzowi Wiesławowi Myśliwskiemu, kompozytorowi Edwardowi Pałłaszowi oraz lekarce Wandzie Półtawskiej. KRZYŻEM OFICERSKIM ORDERU ZASŁUGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ odznaczono z kolei m.in. ANNE APPLEBAUM-SIKORSKĄ - za wybitne osiągnięcia w pracy dziennikarskiej i publicystycznej oraz upowszechnianie wiedzy o najnowszej historii Europy Środkowo-Wschodniej.
PAP/EPA / Jacek Turczyk