Kopacz jak młoda aktorka? Co premier mówiła ciałem podczas expose. ANALIZA EKSPERTA
1 Powściągliwa w wykorzystywaniu komunikatów pozawerbalnych. Kiedy wchodzi na sejmową mównicę, zdaje się stać na baczność, choć – i mam taką świadomość – dla innych może to być zbyt odważne stwierdzenie. Co i rusz przestępuje z nogi na nogę, co może być oznaką silnego stresu. Ale w tym przypadku wytłumaczyć to można także chęcią zwrócenia się bezpośrednio do odbiorców zebranych w różnych częściach sali.
PAP / Radek Pietruszka
2 Jest bardzo skupiona. Przez cały czas stara się być skoncentrowana na tym co mówi, choć momentów rozproszenia nie brakuje. Jednym z nich jest informacja o weteranie wojny w Afganistanie. To jest moment silnego zawahania, Kopacz szuka go wzorkiem. Nie wie, gdzie jest, a przecież chce się zwrócić bezpośrednio do niego. Wyraźnie się wtedy gubi. Wypada jej akapit. Wzrok ucieka. To też moment, w którym pilniej obserwuje reakcję sali, na to co mówi i jak jest odbierana. Sytuacja wyraźnie pokazuje, że jeśli premier mówi, to stara się kontrolować sytuację, co się jej zresztą udaje. Ale jeśli pojawia się element dodatkowy, przychodzi jej zrobić coś jeszcze, to staje się zdezorientowana. I dopiero po chwili wraca do dalszego odczytywania expose.
PAP / Radek Pietruszka
3 Obyło się bez silnych reakcji mimicznych – jednym wyjątkiem wypowiedź o Ukrainie. W tym przypadku Kopacz marszczy brwi – podobnie zresztą jak robi to Donald Tusk – co świadczyć może o dużej determinacji. W odróżnienia jednak od byłego premiera, Kopacz także w tym przypadku jest bardzo oszczędna i… spięta – o spadku napięcia i uśmiechu, nie ma mowy. Ale to nie tylko wynik obawy, lęku przed wystąpieniem, ale też świadomości wynikającej z wagi tego wystąpienia.
PAP / Radek Pietruszka
4 Dobór kolorów – on także jest nie bez znaczenia. Ciemny kolor ma pokazać poważne podejście do tematu w myśl zasady: nie bawimy się w to, by wyglądać ładnie i kolorowo, bo i miejsce, i okazja zobowiązuje. Ale niebieski jest też bezpieczny i uniwersalny - jak szary dla mężczyzn; pasuje zawsze i wszędzie – nawet na pogrzeb, w przypadku podróży służbowej.
PAP / Radek Pietruszka
5 Porównać można Kopacz do młodej aktorki, który ma tremę przed pierwszym poważnym występem na scenie dużego teatru. Spala ją świadomość, że wszystkie światła są na nią skierowane. Niemal automatycznie pojawia się myślenie: Czy wszystko robię poprawnie. Zamiast koncertować się na tym, jak to się robi, uwaga zostaje przeniesiona na to, jak jestem odbierana. Czy oni widza, że się stresuję – podkreśla także dr Michał Olszanowski, ekspert SWPS.
PAP / Radek Pietruszka
6 Do tej pory Ewa Kopacz była w cieniu – grała mniejsze role, choćby jako marszałek Sejmu, teraz – staje w pierwszym szeregu. I to dość nagle. Moje hipoteza: nie była przygotowana, i po drugie – nie była do tego przyzwyczajona – podkreśla ekspert.
PAP / Radek Pietruszka
7 W trwającym trzy kwadranse wystąpieniu Ewa Kopacz poprosiła opozycję o współpracę głównie w trzech dziedzinach: obrony narodowej, bezpieczeństwa energetycznego i kwestii dotyczących polskiego węgla.
PAP / Radek Pietruszka
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję