Komorowska rozmawia z żonami górników. Mediów nie wpuścili... ZDJĘCIA
1 Obie strony opuszczały gmach kancelarii z nadzieją na wspólny kompromis. Wiążących deklaracji jednak nie było.
PAP / Tomasz Gzell
2 Reprezentująca rodziny górnicze Anna Malcherczyk-Kulik liczy, że przedstawione w rozmowie argumenty zmotywują prezydenta do reakcji na trudną sytuację w polskim górnictwie. Kobiety przedstawiły jej trudną sytuację nie tylko osób wydobywających surowiec, ale również pracowników administracyjnych.
PAP/EPA / Radek Pietruszka
3 Wskazały, iż ciężko będzie znaleźć im zatrudnienie w innej branży. Często brakuje alternatyw, gdyż przemysł wydobywczy zdominował rynki pracy na Śląsku. Malcherczyk-Kulik stwierdziła też, że Pierwsza Dama przedyskutuje z mężem wnioski płynące z dzisiejszej wizyty kobiet w Kancelarii.
PAP / Radek Pietruszka
4 Wóycicka dodała, że para prezydencka będzie rozmawiać z rządem o planie restrukturyzacji i będzie przyglądać się mediacjom. O żadnych zapewnieniach nie było słowa.
PAP / Tomasz Gzell
5 Według rządowego planu restrukturyzacji górnictwa zamknięte mają być cztery kopalnie na Śląsku i w Małopolsce. Pracę ma stracić około 5 tysięcy osób. Po zakończeniu rozmów, pikietujące w stolicy kobiety zakończyły swoją wizytę w Warszawie.
PAP / Tomasz Gzell
6 Rozmowy toczyły się bez udziału mediów.
PAP / Tomasz Gzell
7 Bronisław Komorowski powiedział z kolei, że nie zamierza wziąć udziału w sporze pomiędzy rządem a strajkującymi górnikami, ale oferuje pomoc w rozwiązaniu konfliktu. Jak powiedział prezydent po spotkaniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego, reforma górnictwa nie leży w jego kompetencjach, ponieważ jest to zadanie rządu. Bronisław Komorowski oświadczył, że nie chce on stać się częścią sporu pomiędzy rządem a górnikami.
PAP / Tomasz Gzell
8
PAP / Tomasz Gzell