Nowy Sejm, nowy Senat. Gorący dzień na Wiejskiej. ZDJĘCIA
1 Posłowie złożyli ślubowanie. Po zaprzysiężeniu premier Ewa Kopacz ma podać do dymisji swój gabinet.
PAP / Jacek Turczyk
2
Przed 1920 rokiem, pierwsze posiedzenie Sejmu uznawano za dzień zgody narodowej - przypomina badacz protokołu dyplomatycznego doktor Janusz Sibora. Każde otwarcie Sejmu to było święto. Po 1918 roku dekretem Piłsudskiego dzień otwarcia Sejmu ustawodawczego ustanowiono świętem narodowym - przypomina Sibra.
Dzień zebrania posłów był wyjątkowo podniosły i uroczysty - dodaje Sibora. To był symbol zgody narodowej, ale też wysokiej kultury parlamentaryzmy - mówi doktor Sibora.
PAP / Jacek Turczyk
3
Nowy parlament powinien zaproponować nową Konstytucję. Marszałek senior Kornel Morawiecki wyraził takie przekonanie podczas pierwszego posiedzenia Sejmu.
Jego zdaniem, powinna to być konstytucja nie tylko praw i obowiązków. Znajdzie się tam nowy podział władzy. Zostaną tam też wyraźnie oddzielone władza polityczna, ekonomiczna i informacyjna.
Marszałek senior Kornel Morawiecki dodał, że Polska powinna rozwijać się nie tylko dla siebie, ale też dla dobra całej Europy. "Jesteśmy potrzebni sąsiadom, światu. Mamy łączyć Zachód Europy z jej Wschodem".
Kornel Morawiecki dodał, że istotny jest szerszy udział społeczeństwa w dyskusji o kształcie państwa.
PAP / Paweł Supernak
4 Może się okazać, że będzie to Sejm bardzo techniczny, który będzie głosował różnego rodzaju poprawki niezbędne przy przeprowadzaniu reform, przez co stanie się mało emocjonujący - uważa doktor Kalita.
PAP / Paweł Supernak
5 Życzę nowej władzy aby zrobiła wszystko lepiej niż PO, ale ostrzegam nie będzie łatwo - powiedziała w Sejmie Ewa Kopacz podczas składania dymisji rządu.
PAP / Leszek Szymaski
6
PAP / Paweł Supernak
7
Prezydent pogratulował posłom, podziękował wyborcom i PKW. Na pierwszym posiedzeniu 8. kadencji Sejmu Andrzej Duda apelował też do posłów o parlamentarny język i wywiązywanie się z obietnic.
Andrzej Duda mówił, że Sejm rozpoczyna swą służbę dla Rzeczypospolitej. Pogratulował posłom wyboru i podziękował wyborcom za głosowanie, a Państwowej Komisji Wyborczej za sprawną pracę i za to, że wynik wyborów parlamentarnych nie był w zasadzie kwestionowany. Jak dodał, to że wybory przyniosły zdecydowaną zmianę, jest też świadectwem demokracji. Bardzo ważnym zwłaszcza w kontekście ubiegłorocznych wyborów samorządowych, do których - jak mówił prezydent - było wiele wątpliwości.
Prezydent Andrzej Duda zwrócił uwagę, że wyborcy opowiedzieli się za zmianą i naprawą wielu aspektów polskiej rzeczywistości. Mam nadzieję, że Sejm pozytywnie na to odpowie - mówił. Dodał, że spory w Sejmie będą, ale ważne jest, aby były one kulturalne. W debacie konieczny jest więc szacunek i merytoryczna dyskusja. Chodzi o to, żeby język parlamentarny był "nadal rozumiany jako język swoistej dyplomacji".
PAP / Paweł Supernak
8
Andrzej Duda mówił, że mimo sporów posłowie powinni szukać porozumienia. Punktem wspólnym muszą być patriotyzm i niepodległość, które powinny być ważne dla wszystkich posłów.
Prezydent wezwał też polityków do realizacji obietnic. Jak mówił, wyborcy oczekują bezpiecznego życia i poprawy swojej sytuacji materialnej. Apelował też o wysłuchanie głosów obywateli, między innymi poprzez nielekceważenie inicjatyw obywatelskich.
Prezydent zapowiedział dyżury swoich ministrów w Sejmie. Mają być w każdy czwartek, w który będą się odbywać posiedzenia Izby. Jak tłumaczył, chce być blisko prac parlamentu. Dlatego dyżury będą prowadzone w jego gabinecie w Sejmie. Będą w nim urzędowali ministrowie kancelarii - często ci z dużym doświadczeniem parlamentarnym. Prezydent zapewnił, że drzwi jego sejmowego gabinetu będą otwarte dla posłów.
PAP / Jacek Turczyk
9 Ruch Kukiz'15 wybrał władze swojego klubu parlamentarnego. Rzecznik prasowy i poseł Jakub Kulesza poinformował, że przed pierwszym posiedzeniem Sejmu wybrano przewodniczącego oraz członków prezydium. Szefem został lider ruchu Paweł Kukiz. Do prezydium wybrano także przewodniczącego Marka Jakubiaka, wiceprzewodniczącą Agnieszkę Ścigaj, członków prezydium - Norberta Kaczmarczyka, Roberta Winnickiego, Kornela Morawieckiego i Stanisława Tyszkę. Skarbnikiem została Elżbieta Borowska.
PAP / Jacek Turczyk
10 Posłowie 8. kadencji zaprzysiężeni. Ślubowali według roty: "Uroczyście ślubuję rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec narodu, strzec suwerenności i interesów państwa, czynić wszystko dla pomyślności ojczyzny i dobra obywateli, przestrzegać konstytucji i innych praw Rzeczypospolitej Polskiej." Większość z nich dodała na końcu "Tak mi dopomóź Bóg".
PAP / Paweł Supernak
11
PAP / Jacek Turczyk