10 najważniejszych OBIETNIC z expose Beaty Szydło. Zobacz ZDJĘCIA z Sejmu
1 Beata Szydło podkreśliła, że jej rząd obniży wiek emerytalny - dla kobiet będzie on wynosił 60, a dla mężczyzn 65 lat. Premier Beata Szydło mówi o "wielkim wyzwaniu" jakim - w jej ocenie - jest sprawa emerytur. "Podobnie jak w latach 2005-2007 będziemy dążyli do podnoszenia emerytur, szczególnie najniższych" - powiedziała premier. Jak stwierdziła, zapewnienie godnego życia dla starszego pokolenia zależy od poziomu PKB Polski. Jak stwierdziła, mechanizmy gromadzenia środków na ten cel, to "kwestia techniczna". Szefowa rządu przyznała jednak, że w dłuższej perspektywie Polskę czeka debata na temat systemu emerytalnego. "Decyzja będzie zależała od obywateli. Będziemy pytać obywateli we wszystkich ważnych dla nich sprawach" - powiedziała premier.
PAP / Radek Pietruszka
2 Trzeba odbudować w Polsce wiarę w demokrację, a demokracja, kierowanie się wolą społeczeństwa i zmiana jakości rządzenia to zasadniczy cel naszego rządu" - mówiła premier Zapewniała , że rząd będzie słuchał i słyszał głos Polaków. Beata Szydło zapewniła, że bardzo ważne będzie wspieranie rozwoju przedsiębiorczości i aktywności młodych. W tym celu - jak podkreśla premier - trzeba uruchomić wszystkie rezerwy jakimi Polska dysponuje. Pierwsza z tych rezerw to przedsiębiorczość Polaków, wobec której trzeba usuwać przeszkody biurokratyczne. W jej ocenie jest to szczególnie ważne dla ludzi młodych, aby chcieli widzieć swoje szanse życiowe w naszym kraju. Beata Szydło zapewnia, że rząd wprowadzi bardzie czytelne reguły zamówień publicznych, obniży podatki dla małych przedsiębiorstw, w tym podatek CIT do 15 procent . Premier zapewnia też , że rząd będzie wspierać rozwój gospodarki opartej na wiedzy i innowacyjności.
PAP / Radek Pietruszka
3 Premier zapowiada poprawę efektywności sądownictwa. W wygłaszanym przed Sejmem expose Beata Szydło zwróciła uwagę, że często są z nim problemy, zwłaszcza w sprawach cywilno-gospodarczych i karnych. Sugerowała, że dotyczy to także ułaskawionego wczoraj przez prezydenta byłego szefa CBA Mariusza Kamińskiego. "Zdarza się, że najwyższe przewidziane prawem wyroki zasądzane są wobec ludzi tylko za to, że walczyli z korupcją (...) i tutaj zmiany są niezbędne." - mówiła.
PAP / Paweł Supernak
4 Beata Szydło przedstawiła źródła finansowania programu rozwojowego. Szefowa rządu zapowiedziała przeznaczenie biliona złotych na inwestycje rozwojowe. "Kraj, który chce dorównać poziomem życia krajom zachodniej Europy, musimy dążyć do zwiększenia poziomu inwestycji" - powiedziała premier. Jak mówiła, środki europejskie były do tej pory wykorzystywane nieefektywne. "Nie ma powodu, by kilometr autostrady kosztował tyle, co w najbardziej górzystych krajach Europy" - zaznaczyła Beata Szydło, dodając, że środki z nowej perspektywy unijnej na lata 2014-2020 są jeszcze w ograniczonym stopniu uruchomione. Drugim zasobem finansowym - zgodnie z zapowiedziami premier - mają być środki banków. Chodzi o wykorzystanie sytemu LTRO. "To niskoprocentowe pożyczki na cele rozwojowe, na wzór instrumentów finansowych stosowanych przez Europejski Bank Centralny" - powiedziała Beata Szydło. Jak mówiła, zastosowanie tej metody pozwoli na znaczne ograniczenie luki kredytowej. Trzecim zasobem są - jak mówiła premier - kilusetmiliardowe oszczędności na kontach przedsiębiorstw. "One mogą być inwestowane" - tłumaczyła premier, dodając, że zostanie stworzony system zachęt inwestycyjnych. Jednym z głównych wątków wystąpienia premier była także zapowiedź programu inwestycyjnego wartego bilion złotych. Przypomniała, że obecnie udział inwestycji w PKB wynosi 20 procent. "Musimy zwiększyć poziom inwestycji. To droga do przyspieszenia rozwoju" - stwierdziła Beata Szydło, dodając, że kapitał ma być kierowany w stronę reindustrializacji Polski. Beata Szydło mówiła też, że "znaczne zasoby" posiada Bank Gospodarstwa Krajowego. Ta instytucja powinna ulec wzmocnieniu. Premier zapowiedziała zmianę formuły działania przedsiębiorstwa Polskie Inwestycje Rozwojowe. Spółka ma zostać przemianowana na Inwestycje Polskie.
PAP / Radek Pietruszka
5 Premier powiedziała w Sejmie, że służba zdrowia nie może być nastawiona na zysk. Podczas expose Beata Szydło podkreśliła, że opowiada się za finansowanie opieki zdrowotnej z budżetu państwa. Premier podkreśliła, że w służbie zdrowia należy wrócić do programu profesora Zbigniewa Religi. "Pacjent nie może być pozycją w bilansie, lekarz księgowym, a szpital przedsiębiorstwem. Służba zdrowia nie może być nastawiona na zysk. Nie ma tu innego sposobu niż powrót do finansowania budżetowego wraz z właściwymi mu rygorami" - powiedziała premier. Szydło podkreśliła, że w pełni docenia pracę lekarzy i pielęgniarek, których dochody są zbyt niskie. Dodała, że nie jest przeciwna rozwojowi prywatnych placówek, ale podkreśliła, że publiczna służba zdrowia i prywatna muszą być wyraźnie oddzielone. Szydło dodała, że rząd chce wprowadzić program tworzenia gabinetów stomatologicznych w szkołach.
PAP / Radek Pietruszka
6 W expose wygłoszonym przed Sejmem Beata Szydło zapowiedziała przywrócenie rodzicom wyboru w kwestii posyłania do szkoły sześciolatków. Zapowiedziała też wprowadzenie ewolucyjnych zmian. Chodzi o system testowego oceniania postępów uczniów i w organizację edukacji. Mają być przywrócone ośmioletnie szkoły podstawowe i czteroletnie licea. Do pedagogów premier Szydło apelowała o to, aby sie zmian nie obawiali, bo będą to innowacje wprowadzane stopniowo. Premier Beata Szydło chce także powrotu do wychowawczej funkcji szkoły, która powinna nie tylko uczyć, ale także kształtować patriotycznie młodych ludzi. W tym celu ma zmienić się kanon lektur szkolnych i znaczenie przedmiotów takich jak historia - zapowiada premier Szydło: Beata Szydło zapowiada także odbiurokratyzowanie uczelni wyższych. W jej ocenie potrzebują one także przywrócenia swobody badań naukowych , wolności wypowiedzi i wymiany poglądów "Uczelnie powinny być miejscami konfrontacji różnych przekonań, tez, teorii, powinny być miejscem otwartym na spotkanie ze wszystkim co ma znaczenie dla rozwoju myśli" - powiedziała Beata Szydło. Premier przekonuje, że naukowcy powinni mieć szansę kształcić młode pokolenia i prowadzić pracę badawcze , które mogą być wykorzystane przez polską gospodarkę
PAP / Paweł Supernak
7 Ubezpieczenia rolnicze i ochrona polskiej ziemi. To dwa priorytety rządu Beaty Szydło w kwestii rolnictwa. Szefowa gabinetu PiS podkreśliła w expose, że te dwie sprawy zostaną zrealizowane w pierwszych 100 dniach rządu. "Regulacje dotyczące ubezpieczeń rolniczych są bardzo potrzebne, sami rolnicy mówili o nich nie raz" - powiedziała premier. Jak dodała, zapisy dotyczące ochrony polskiej ziemi zapewnią "realną ochronę przed niekontrolowanym wykupem". Beata Szydło oceniła, że ten proceder w obecnej formule "szkodzi polskiej racji stanu". Szefowa rządu podkreśliła też, że jej rząd podejmie sprawę wyrównywania dopłat unijnych dla rolników. "Nasz rząd opowiada się przeciwko zwijaniu państwa. Proces ten musi być zatrzymany, a w wielu przypadkach odwrócony" - dodała premier, precyzując, że chodzi o likwidowanie placówek publicznych w małych miastach i na wsiach. Beata Szydło mówiła też, że będzie dążyć do powrotu do przeznaczania 3 procent PKB na wsparcie wsi.
PAP / Radek Pietruszka
8 Rodzina jest jednym z priorytetów rządu - powiedziała premier Beata Szydło przedstawiając expose w Sejmie. Podkreśliła, że działania jej gabinetu będą skupiać się nie tylko na projekcie 500 złotych na dziecko. "Nasz rząd będzie bardzo wspierał polskie rodziny (...) Polskie rodziny są bardzo ważne." - zaznaczyła szefowa nowego gabinetu. Beata Szydło zaznaczyła, że ma plan tworzenia dużej liczby nowych miejsc pracy, ale też zwiększenie popytu przez podniesienie płac. Chodzi o pakt o podniesieniu płac między pracodawcami a organizacjami pracowniczymi, podniesienie minimalnej stawki godzinowej do poziomu 12 złotych, likwidację umów śmieciowych. Dodała, że dzięki temu zmianie ma ulec sytuacja, kiedy udział płac w polskim PKB na tle innych krajów jest wyjątkowo niski. Premier przypomniała o planie budowy tanich mieszkań dla młodych osób na przekazanych przez rząd gruntach. Mieszkania budowane byłyby w tym systemie z kredytów bakowych, potem miałyby być wynajmowane, a w czynsz wpisane byłyby raty na powolny wykup nieruchomości. Rząd chce kontynuować program rozbudowy sieci przedszkoli, ale chce też, żeby dla najmniej zarabiających przedszkola były bezpłatne.
PAP / Paweł Supernak
9 Należy dążyć do umocnienia polskiego poczucia państwowości - mówiła podczas sejmowego expose premier Beata Szydło. W tym kontekście przedstawiała plany rządu, dotyczące kultury i mediów publicznych. Szefowa rządu podkreśliła, że media publiczne muszą dysponować środkami, które pozwolą na rzetelne wypełnianie ich misji. Mówiła też, że obywatel mia prawo do rzetelnej i obiektywnej informacji, i tym będzie kierowała się w swoich działaniach większość parlamentarna. Premier zwracała też uwagę, że polityka kulturalna powinna służyć wzmocnieniu postaw patriotycznych. Zaproponowała między innymi, by przy wsparciu publicznych środków powstawały dzieła, które opowiedzą Polsce i światu o naszych wybitnych rodakach, bohaterach.
PAP / Radek Pietruszka
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję