W imieniu Platformy Obywatelskiej, Sojuszu Lewicy Demokratycznej oraz lokalnych komitetów wyborczych: "Kocham Radom" i "Radomianie Razem" porozumienie podpisali kandydaci poszczególnych ugrupowań na prezydenta miasta.

Reklama

"To porozumienie pokazuje zjednoczoną opozycję, która ma dość rządów Prawa i Sprawiedliwości w naszym mieście" - mówił kandydat SLD na prezydenta Radomia Marek Wikiński. Dodał, że bez względu na to, który z kandydatów opozycji wejdzie do drugiej tury wyborów, to wszyscy pozostali będą go wspierać i "grać przeciwko PiS".

Kandydat PO na prezydenta Radomia Piotr Szprendałowicz podkreślał, że obecna opozycja "z determinacją zmierza do zmiany opcji rządzącej w Radomiu".

"Nasz kraj jakiś czas temu powiedział stanowcze +nie+ wizji IV RP i rządom PiS. My też nie chcemy IV RP, zawłaszczania Radomia i ciągnięcia się w ogonie polskich miast" - mówił Szprendałowicz.

Mariusz Fogiel, kandydat Stowarzyszenia "Radomianie Razem" na prezydenta Radomia, podkreślał, że dzięki poniedziałkowemu porozumieniu, mimo różnic programowych, widzi szansę na odpolitycznienie samorządu w następnej kadencji.

Jakub Kluziński przekonywał, że w lokalnym samorządzie, potrzebna jest wspólna praca wszystkich ugrupowań i że nie ma tutaj miejsca dla "partyjnych metek", co było - według niego - szczególnie widoczne za rządów PiS w mieście.

Reklama

Kandydaci na prezydenta Radomia podkreślali, że zdominowane przez PiS władze Radomia nie współpracowały z opozycją w Radzie Miejskiej. Jak mówił Szprendałowicz - zamknęły się też na współpracę m.in. z samorządem wojewódzkim, w którym rządziła koalicja PO-PSL.

Opozycja krytykowała też obecne władze Radomia za zadłużenie miasta, które obecnie wynosi 350 mln zł.

Kandydaci na prezydenta Radomia zadeklarowali, że ich kampanie nie będą brutalne. Wikiński mówił o kampanii "fair wobec wszystkich kontrkandydatów", a Szprendałowicz zapowiedział "spokojną, merytoryczna kampanię".

W wyborach prezydenta Radomia zamierza wystartować sześciu kandydatów. O reelekcję ubiegać się będzie obecny prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak (PiS). PO reprezentuje członek zarządu województwa mazowieckiego Piotr Szprendałowicz, SLD - wiceszef klubu Lewicy Marek Wikiński, PSL - rektor Radomskiej Szkoły Wyższej Zbigniew Kwaśnik, Stowarzyszenie "Radomianie Razem" - Mariusz Fogiel i Stowarzyszenie "Kocham Radom" - Jakub Kluziński.