Komisje miały czas do minionej soboty na rozplakatowanie obwieszczeń z informacjami dotyczącymi kandydatów w wyborach. Obwieszczenia dotyczące kandydatów na radnych muszą zawierać: numery list, skróty nazw komitetów wyborczych oraz dane o kandydatach, w tym treść oświadczeń lustracyjnych w przypadku, gdy kandydat pracował lub pełnił służbę w organach bezpieczeństwa państwa lub też współpracował z nimi.
Z kolei obwieszczenia dotyczące kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast powinny zawierać umieszczone w kolejności alfabetycznej: nazwiska i imiona kandydatów, ich wiek, wykształcenie, miejsce zamieszkania oraz nazwę komitetu, który ich zgłosił i partii politycznej, do której należą. W przypadku gdy kandydat pracował lub pełnił służbę w organach bezpieczeństwa PRL lub też współpracował z nimi, informacja ta zostanie również umieszczona w obwieszczeniu.
Od soboty w programach publicznego radia i telewizji emitowane są też bezpłatne audycje wyborcze, prezentujące program partii startujących w wyborach samorządowych. Ponadto do piątku - 12 listopada - wyborcy niepełnoprawni oraz ci, którzy ukończyli 75 lat, mogą składać wnioski w sprawie głosowania przez pełnomocnika wyborczego. Taka osoba - w imieniu niepełnosprawnego - będzie mogła wziąć karty do głosowania i zagłosować na wskazanego przez niego kandydata lub kandydatów.
Wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa można składać do 10-tego dnia przed wyborami. Jednak w związku z tym, że termin ten w przypadku tegorocznych wyborów samorządowych upływa 11 listopada, w dniu Święta Niepodległości, został on przedłużony do piątku 12 listopada.
Pełnomocnikami mogą być osoby wpisane do rejestru wyborców w tej samej gminie, co udzielający pełnomocnictwa do głosowania. Natomiast wykluczone jest, by pełnomocnikami byli mężowie zaufania, kandydaci na radnego, wójta, burmistrza i prezydenta miasta, czy członkowie komisji obwodowej właściwej dla obwodu głosowania osoby udzielającej pełnomocnictwa. Można być pełnomocnikiem najwyżej dwóch osób niepełnosprawnych pod warunkiem, że jedną z nich jest ktoś z bliskiej rodziny lub osoba, którą pełnomocnik prawnie się opiekuje.
Do skorzystania z pomocy pełnomocnika wyborczego mają prawo osoby o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, osoby o stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, którym przysługuje zasiłek pielęgnacyjny, a także osoby posiadające orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy, niezdolności do samodzielnej egzystencji, o zaliczeniu do I i II grupy inwalidzkiej. Również osobom, które najpóźniej w dniu głosowania ukończą 75 lat, w oddaniu głosu będzie mógł pomóc pełnomocnik.
Wyborca niepełnosprawny będzie mógł również sam zdecydować, w którym obwodzie głosowania dostosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych na terenie swojej gminy chce zagłosować. Na złożenie wniosku o umieszczenie w spisie wyborców w wybranym obwodzie głosowania osoby niepełnosprawne mają czas do 16 listopada.
W tegorocznych wyborach samorządowych Polacy wybiorą 1 tys. 576 wójtów, 796 burmistrzów oraz 107 prezydentów miast, a także 46 tys. 809 radnych.