Według badań Instytutu Homo Homini dla Polskiego Radia w pierwszej turze wyborów poparcie dla Grzymowicza deklaruje 39,8 proc. a dla Małkowskiego - 18,6 proc. ankietowanych. Sondaż Instytutu Badań i Analiz Grupa Olsztyńska Szkoła Biznesu przewiduje 39,1 proc. głosów na Grzymowicza i 27,8 proc. na Małkowskiego.

Reklama

Obaj konkurenci przez sześć lat wspólnie rządzili miastem. Małkowski był prezydentem od 2001 r. aż do odwołania w referendum po tzw. seksaferze w 2008 r. Grzymowicz w latach 2001-2007 był jego zastępcą, a w 2009 r. został prezydentem po zwycięstwie w przyśpieszonych wyborach. Teraz obaj kandydują z własnymi komitetami wyborczymi, Grzymowicza popiera także PSL.

Piotr Grzymowicz startuje pod hasłem "Olsztyn przyspiesza", bo - jak przekonuje - za jego krótkiej prezydentury miasto wyrwało się z inwestycyjnego marazmu. Jak podkreśla, w ciągu czterech najbliższych lat zakończą się rozpoczęte przez niego inwestycje współfinansowane ze środków europejskich.

Za najważniejsze uważa przebudowę ul. Artyleryjskiej, przedłużenie ul. Witosa i Sikorskiego oraz budowę południowo-wschodniej obwodnicy Olsztyna, a także remont czterech najważniejszych miejskich placów: Jana Pawła II, Solidarności, Konsulatu Polskiego i Jedności Słowiańskiej.

Zaplanowano ponadto budowę linii tramwajowych i utworzenie Parku Centralnego. Powstają miejski stadion i pływalnia olimpijska. Zagospodarowywane są brzegi jezior Krzywego i Długiego. Zmodernizowane zostaną planetarium i obserwatorium astronomiczne.

Program wyborczy Czesława Małkowskiego odnosi się w znacznej mierze do działań i zamierzeń jego następcy. Pod hasłem "Zrównoważony rozwój Olsztyna" punktuje zaniechania obecnej władzy. Obiecuje zwiększenie pozyskiwania środków unijnych i usprawnienie realizacji rozpoczętych już inwestycji.

Małkowski twierdzi, że wiele z obecnych inwestycji zaplanowano już za jego prezydentury. Zapowiada przyspieszenie budowy obwodnicy i powstanie lokalnego lotniska. Deklaruje, że sprowadzi do Olsztyna inwestorów gotowych do budowy przyjaznego środowisku przemysłu i zapewnienia miejsc pracy. Przypomina, że miasto nie rozwiązało problemu odpadów komunalnych.

Małkowski obiecuje też przywrócenie odbywających się za jego prezydentury dużych imprez sportowych: kolarskiego Tour de Pologne, siatkarskiego Memoriału Wagnera i samochodowego Rajdu Kormoran.

Wobec Małkowskiego od blisko trzech lat toczy się prokuratorskie śledztwo w sprawie tzw. seksafery. Były prezydent jest podejrzany o molestowanie urzędniczek i zgwałcenie jednej z nich. Postępowanie przedłużono do końca 2010 r., bo śledczy czekają na kolejne ekspertyzy biegłych psychologów. Małkowski twierdzi, że jest niewinny.

O fotel prezydenta Olsztyna - poza Grzymowiczem i Małkowskim - ubiega się jeszcze pięciu kandydatów. Trzecie miejsce w przedwyborczych sondażach zajmuje Janusz Cichoń (PO). Wystartują także Jerzy Szmit (PiS), Marcin Kulasek (SLD), Jan Kucharski (Prawica Rzeczpospolitej) i Ryszard Prątkowski (Zielony Olsztyn - Młodzi Socjaliści).