Pierwsi zwolennicy PiS zaczęli zbierać się przy Pałacu około godziny 6.00. Wówczas rozpoczęła się pierwsza z zaplanowanych na dziś w stolicy sześciu manifestacji. Zgromadzeni ustawiają nowe znicze przed portretem poległej pary prezydenckiej, tworząc z nich krzyż.

Reklama

Nie brakuje też kwiatów, biało-czerwonych flag. Zwolennicy zmarłego prezydenta podkreślają, że był mężem stanu i godnym przykładem do naśladowania. Zaznaczają przy tym, iż w swojej działalności na pierwszym miejscu zawsze stawiał interes narodu. Słychać też rozgoryczenie faktem, iż wciąż nieznane są przyczyny katastrofy oraz postulaty nawołujące do postawienia w tym miejscu pomnika Lecha Kaczyńskiego.

Kolejnym punktem obchodów rocznicy smoleńskiej organizowanej przez PiS będzie planowany na południe Anioł Pański. Władze partii wrócą na Krakowskie Przedmieście około godziny 16.00. Przemówienie jej lidera, Jarosława Kaczyńskiego planowane jest na 16.50. Uroczystości zakończy Msza Święta w Bazylice Archikatedralnej oraz przemarsz przed Pałac Prezydencki.

Już teraz trwają utrudnienia w komunikacji. Krakowskie Przedmieście jest nieprzejezdne od Placu Zamkowego do Pałacu. Na objazdy skierowanych być może nawet 20 linii autobusowych.