Czwartkowa impreza odbyła się na 40-tysięcznym Orlando Stadium w Soweto - dzielnicy Johannesburga, słynącej w przeszłości z walki o zniesienie apartheidu.

Reklama

Shakira, muzyczna gwiazda z Kolumbii, zaśpiewała hymn mistrzostw "To jest czas Afryki" (oficjalny tytuł - "Waka Waka"). Słynnej piosenkarce towarzyszył lokalny zespół Freshly Ground.

p

Koncert oglądali m.in. prezydent RPA Jacob Zuma i prezydent Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej (FIFA) Sepp Blatter, którzy w pewnym momencie weszli razem na scenę. Zuma podziękował mieszkańcom RPA za gorące przyjęcie gości turnieju i zaapelował, aby ich entuzjazm trwał przez cały mundial.

Po raz pierwszy w historii MŚ wydarzenie muzyczne jest "zapowiedzią" turnieju piłkarskiego. Mistrzostwa w RPA zakończą się 11 lipca.

Dziś pierwszy mecz

Gospodarz turnieju RPA zagra z Meksykiem w piątkowym meczu otwarcia 19. piłkarskich mistrzostw świata. Ta największa futbolowa impreza po raz pierwszy gości w Afryce. Początek spotkania w Johannesburgu o godz. 16. Wcześniej odbędzie się uroczyste otwarcie.

Miejscowi kibice oczekują od swoich "Bafana, Bafana" pierwszego w historii awansu do drugiej rundy mistrzostw świata. Gospodarzy czeka jednak trudne zadanie. W grupie A zagrają jeszcze z Urugwajem i Francją. Spotkanie tych drużyn w Kapsztadzie rozpocznie się o godz. 20.30.

>>>Czytaj dalej>>>Dziewięć miast będzie gościć Mundial: Johannesburg, w którym odbędą się najważniejsze spotkania i gdzie mecze rozgrywane będą na dwóch stadionach, Kapsztad, Pretoria, Durban, Port Elizabeth, Bloemfontein, Rustenburg, Polokwane i Nelspriut. 32 drużyny rozegrają 64 mecze, a finał odbędzie się 11 lipca. Tytułu bronią Włosi. Po raz pierwszy od 1998 roku w turnieju zabraknie Polaków.

Do grona faworytów tradycyjnie zaliczane są te same drużyny: czarująca grą i wreszcie skuteczna Hiszpania, która w 2008 roku została mistrzem Europy, broniący tytułu i słynący z wyrachowania Włosi, prowadzona przez wytrawnego stratega Fabio Capello Anglia, Argentyna z genialnym Lionelem Messim na boisku i kontrowersyjnym Diego Maradoną w roli szkoleniowca oraz Brazylia, gdyż... nikt nie zdobywał mistrzostwa świata tyle razy, jak Canarinhos.

Od 1930 do 2006 roku tylko siedem krajów wywalczyło tytuł mistrza świata: Brazylia - 5 razy, Włochy - 4, Niemcy - 3, Urugwaj - 2, Argentyna - 2, Anglia - 1, Francja - 1.

Sześciokrotnie po tytuł najlepszego zespołu globu sięgali gospodarze tegorocznego turnieju, ale tym razem triumf drużyny "Bafana, Bafana", której trenerem jest Brazylijczyk Carlos Alberto Parreira, uznany zostałby za megasensację.