Włosi - typowani na zwycięzców poniedziałkowego meczu z Paragwajem - byli w szoku. Antolin Alcaraz celnie strzelił we włoską bramkę jeszcze przed gwizdkiem kończącym pierwszą połowę meczu rozgrywanego w Kapsztadzie.

Co więcej, Włosi byli częściej przy piłce. Stworzyli wiele sytuacji, w których mogli strzelić bramkę. Jednak tylko w 63. minucie po celnym strzale Daniela De Rossiego, Włochom udało się zdobyć jakiś punkt.

Cztery lata temu Włosi wywalczyli na boiskach Niemiec tytuł mistrzów świata. Dziś ruszyli do boju, by bronić trofeum.

Mecz w Kapsztadzie (20.30) jest trzecią konfrontacją obu zespołów. W 1950 roku podczas mundialu w Brazylii Włosi wygrali 2:0, a dwanaście lat temu w towarzyskim meczu w Parmie zwyciężyli 3:1.

Piłkarze z Półwyspu Apenińskiego to obrońcy tytułu, ale nie są zaliczani do grona ścisłych faworytów, jak Brazylia, Hiszpania czy Argentyna. Reprezentacja Włoch jest jedną z najstarszych biorących udział w mundialu. Jej dziewięciu piłkarzy przekroczyło 30. rok życia.

Sędzia: Benito Archundia (Meksyk).

Włochy: 1-Gianluigi Buffon - 19-Gianluca Zambrotta, 5-Fabio Cannavaro, 4-Giorgio Chiellini, 3-Domenico Criscito - 22-Riccardo Montolivo, 6-Daniele De Rossi, 15-Claudio Marchisio, 7-Simone Pepe - 9-Vincenzo Iaquinta, 11-Alberto Gilardino.

Paragwaj: 1-Justo Villar - 6-Carlos Bonet, 14-Paulo Da Silva, 3-Claudio Morel, 21-Antolin Alcaraz - 13-Enrique Vera, 15-Victor Caceres, 17-Aureliano Torres, 16-Cristian Riveros - 18-Nelson Valdez, 19-Lucas Barrios.