Każdy z 23 nominowanych ministrów zabierze głos przed izbą niższą i wyższą afgańskiego parlamentu. Następnie parlament będzie głosował nad zatwierdzeniem każdej nominacji. Jak podaje AFP, procedura ta może potrwać kilka dni.

Reklama

Jeśli parlament wyrazi zgodę, swoje teki zatrzymają kluczowi ministrowie: spraw wewnętrznych Mohammad Hanif Atmar, obrony Abdul Rahim Wardak i finansów Omar Zachilwal. Szanse na zachowanie stanowiska ma również minister ds. kobiet, pani Hosna Banu Ghazanfar.

Według analityków, przedstawienie przez Karzaja nowego rządu to pierwszy test jego intencji, w jaki sposób walczyć z korupcją we władzach Afganistanu. 19 listopada Hamid Karzaj został zaprzysiężony na drugą kadencję prezydencką po wygranej w pierwszej turze wyborów prezydenckich 20 sierpnia i wycofaniu się przed drugą turą jego rywala, byłego szefa MSZ, Abdullaha Abdullaha.

Zwycięstwo 51-letniego prezydenta było kontrowersyjne ze względu na oskarżenia o sfałszowanie wyborów, które pojawiły się po sierpniowym głosowaniu. Jego druga kadencja rozpoczyna się wśród oczekiwań, by wyeliminował korupcję i przywrócił wiarę w legitymację władz po oskarżeniach o sfałszowanie wyborów.

Reklama