Gomez w artykule z 23 listopada o zbrodniarzu hitlerowskim Samuelu Kuntzu określił obozy w Sobiborze, Bełżcu i Treblince mianem "polskich obozów".
"W czasie II wojny światowej Polska byłą pod okupacją Trzeciej Rzeszy i obozy w Sobiborze, Bełżcu i Treblince były obozami zagłady utworzonymi i prowadzonymi przez nazistów" - napisał Schnepf do redaktora naczelnego tego opiniotwórczego dziennika.
"Biorąc pod uwagę, że większość ofiar reżimu nazistowskiego pochodziła z Polski, nic dziwnego, że my, Polacy, jesteśmy wyjątkowo wrażliwi na sformułowania, które, choćby niechcący, mogą dać fałszywy wizerunek okupacji hitlerowskiej na ziemiach polskich" - podkreślił.
"W tym kontekście sformułowanie +obóz polski+ może być nawet obraźliwe" - dodał.
Ambasador przypomniał, że "84 tysiące polskich obywateli, w tym były prezydent Lech Wałęsa oraz polski kompozytor Krzysztof Penderecki, podpisało list do amerykańskich środków masowego przekazu, w którym zaprotestowali przeciwko stosowaniu sformułowania +polski obóz koncentracyjny+".
Pismo protestacyjne ambasadora Schnepfa zostało opublikowane w piątek przez wiele hiszpańskich gazet, w tym sam dziennik "El Pais".