Obama ocenił po spotkaniu z Komorowskim, że ważne jest to, by także senatorowie amerykańscy z ust polskiego prezydenta usłyszeli o tym, jak istotna jest ratyfikacja układu START.

Reklama

Z kolei Komorowski podkreślał podczas konferencji prasowej po spotkaniu z amerykańskim prezydentem, że "Polska popiera, akceptuje dążenie do ratyfikacji START, bo uważa, że to jest inwestycja w lepszą, bezpieczniejszą przyszłość, a także możliwość realnego kontrolowania istniejącego stanu rzeczy".

Ratyfikację traktatu przez Senat USA blokują Republikanie. Jeden z nich, senator George Voinovich złożył propozycję, by w zamian za udzielenie poparcia ratyfikacji START Waszyngton zniósł wizy dla Polaków.

Układ START przewiduje redukcję arsenału strategicznych głowic nuklearnych do poziomu 1550 po stronie USA i Rosji. Jego republikańscy krytycy twierdzą m.in., że traktat może krępować swobodę USA w rozwijaniu systemów obrony antyrakietowej. A ponadto - że wywołuje on niepokój krajów Europy Środkowej i Wschodniej.

Reklama

Biały Dom usilnie zabiega o ratyfikowanie START jeszcze w tym roku, zanim - w związku z niedawnymi wyborami - w Senacie zasiądzie więcej Republikanów.