Wg tego źródła tekst rezolucji ma zostać przedłożony liczącej 15 państw członkowskich Radzie Bezpieczeństwa w tym tygodniu. "Nie można pozwolić na masakrę ludzi" - powiedział dyplomata cytowany przez AFP.
O tym, że Wielka Brytania wraz z kilkoma innymi państwami pracuje nad taką rezolucją, poinformował w poniedziałek w parlamencie brytyjski minister spraw zagranicznych William Hague.
Plan ustanowienia nad Libią strefy zakazu lotów poparła Liga Państw Arabskich - poinformowało w poniedziałek francuskie MSZ.
Tego samego dnia Zjednoczone Emiraty Arabskie zaapelowały do Rady Bezpieczeństwa ONZ o "ochronę" Libijczyków, którzy giną w czasie walk między uczestnikami rewolty a siłami lojalnymi wobec przywódcy Libii Muammara Kadafiego.
Przyjęcie przez RB nowej rezolucji dotyczącej ustanowienia strefy zakazu lotów to sprawa delikatna - utrzymuje rozmówca agencji AFP, wyjaśniając, że niektóre kraje, w tym Rosja i Chiny, są niechętne takiemu posunięciu. Z rezerwą odnosi się do tego Pentagon.
Komentarze (3)
Pokaż:
NajnowszePopularneNajstarszeNaloty trwały 78 dni. Według danych serbskich, zginęło około 1400 osób w tym 800 dzieci. Zostało rannych ponad 5 tysięcy cywilów. Zniszczono wiele gmachów rządowych, których ruiny do dziś pozostały w centrum miasta. Zburzono i uszkodzono 55 mostów kolejowych i wiaduktów. Zniszczono 3 centra radiowe i telewizyjne. Z 17 nadajników telewizji państwowej ocalał jeden.
Akcja NATO nie rozwiązała żadnego problemu Bałkanów Zachodnich.
A TO NIE LUDOBÓJSTWO !!! Kadafiemu jeszcze daleko do NATO !!!
Libia jest państwem suwerennym, każda ingerencja z zewnątrz to atak, nawet jeśli ma znamiona pseudo humanitarne. W tym wypadku chodzi tylko o przejęcie kontroli nad ropą.