62-letni Kretschmann otrzymał poparcie 73 ze 138 posłów landtagu w Stuttgarcie. Ten wynik oznacza, że poparło Kretschmanna również dwóch posłów z opozycji, bo Zieloni i SPD mają razem 71 mandatów w parlamencie regionalnym.

Reklama

Wybór nowego premiera Badenii-Wirtembergii zakończył też 58-letni okres dominacji chadecji w tym południowoniemieckim landzie. Pozwolił na to historyczny sukces Zielonych w wyborach regionalnych, które odbyły się 27 marca. Partia ta zdobyła 24 proc. głosów, nieznacznie wyprzedzając Socjaldemokratyczną Partię Niemiec (SPD). Chadecka CDU wprawdzie wygrała wybory z 39-procentowym poparciem, jednak jej partner koalicyjny, liberalna FDP, uzyskał jedynie 5,3 proc., co oznaczało utratę koalicyjnej większości w landtagu.

Kretschmann zapowiedział wówczas "historyczną zmianę" w Badenii-Wirtembergii. "Chcemy skierować nasz land na nowe tory" - obiecywał.

Umowa koalicyjna między Zielonymi a SPD przewiduje m.in. rezygnację z energii atomowej, reformę systemu oświaty oraz podwyżki podatków na poprawę finansowania przedszkoli i żłobków.

Najtrudniejszym problemem, z jakim będzie musiał zmierzyć się nowy rząd, jest konflikt wokół planów budowy nowego podziemnego dworca kolejowego w Stuttgarcie. Jesienią przez miasto przetoczyła się fala gwałtownych protestów przeciwko projektowi Stuttgart 21, co wpłynęło na wynik marcowych wyborów. Zieloni opowiadają się za referendum w tej sprawie, jeśli w najbliższych miesiącach nie uda się wypracować kompromisu między rządem federalnym, niemiecką koleją Deutsche Bahn a władzami landu.

Badenia-Wirtembergia stała się symbolem sukcesów, jakie niemieccy Zieloni odnoszą od kilkunastu miesięcy. W sondażach poparcie dla tego ugrupowania sięga 28 proc. i jest wyższe niż notowania SPD, a niewiele mniejsze niż poparcie dla chadeckiego bloku CDU/CSU. Triumfy Zielonych związane są głównie z burzliwą debatą w Niemczech na temat przyszłości energii atomowej. Spór w tej sprawie na nowo rozgorzał po katastrofie w japońskiej elektrowni jądrowej Fukushima.Nie bez znaczenia dla takich wyników sondaży jest również rozczarowanie wyborców chadecko-liberalnym rządem Niemiec, a także SPD, która rządziła Niemcami w poprzedniej kadencji w wielkiej koalicji z CDU/CSU.

Zieloni mają współcześnie wielu zwolenników wśród mieszczaństwa. Jednak konkurenci uważają, że partia ta nie byłaby zdolna kierować żadnym rządem. Zarzucają jej populizm, brak realizmu oraz pomysłów na rozwiązanie problemów, przeciwko którym protestuje. Sami Zieloni, którzy mają zaledwie nieco ponad 50 tys. członków, dość nieufnie obserwują swój wzlot w sondażach. "Unoszą się dzięki balonowi, który wypełniony jest gorącym powietrzem i ogromnymi oczekiwaniami" - napisał komentator dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Reklama