"Aresztowanie Ratko Mladicia to dobra wiadomość dla nas wszystkich, dla całego świata (...). To dobra wiadomość dla wymiaru sprawiedliwości, dla stabilizacji i pokoju w tej części świata" - dodała. "Oczekujemy także aresztowania Gorana Hadżicia" - również poszukiwanego przez międzynarodowy trybunał ds.zbrodni w b.Jugosławii - podkreśliła chorwacka premier.

Reklama

Prezydent Serbii Boris Tadić ogłosił w czwartek, że tego dnia na północy kraju aresztowano Mladicia, poszukiwanego od prawie 16 lat przez trybunał w Hadze, pod zarzutem ludobójstwa i zbrodni wojennych. (PAP) Wiadomość o zatrzymaniu oskarżanego o zbrodnie wojenne Ratko Mladicia, byłego dowódcę sił Serbów bośniackich, przyjęto w Słowenii z satysfakcją. Premier Borut Pahor oświadczył, że to "bardzo znaczący dzień", który może przybliżyć pojednanie w tym regionie.

"Sprawiedliwość miała spóźnienie, ale w końcu nadeszła - mówił Pahor. - Memu drogiemu przyjacielowi (prezydentowi Serbii Borisowi) Tadiciowi i narodowi serbskiemu szczerze gratuluję zatrzymania tego wielkiego złoczyńcy z lat 90.".

Słoweński eurodeputowany Jelko Kacin nie wykluczył związku między zatrzymaniem Mladicia a staraniami Serbii o status państwa kandydującego do Unii Europejskiej. "Być może Mladić został zatrzymany dlatego, że holenderski minister spraw zagranicznych dał jasno do zrozumienia, iż nie zgodzi się na przyznanie Serbii statusu kandydata, jeśli Mladić nie znajdzie się w (ONZ-owskim trybunale) w Hadze" - powiedział.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso nazwał w czwartek aresztowanie Ratko Mladicia ważnym krokiem naprzód dla Europy i Serbii. Dodał, iż podczas wizyty w Belgradzie w ubiegłym tygodniu potwierdził silne poparcie Unii Europejskiej dla ewentualnego członkostwa Serbii w UE "Dlatego aresztowanie Ratko Mladicia jest bardzo pozytywnym wydarzeniem dla Unii Europejskiej, dla sąsiadów Serbii, ale przede wszystkim dla praworządności w samej Serbii. Rodziny jego niezliczonych ofiar zasługują na sprawiedliwość" - głosi wydane przez Barroso oświadczenie.

Przewodniczący KE zaznaczył, że Mladić musi zostać niezwłocznie wydany Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu do Spraw Zbrodni w Byłej Jugosławii, a pełna współpraca z trybunałem ma zasadnicze znaczenie dla procesu integracji Serbii z UE.