Hiszpański rząd poprosił w czwartek KE o "zweryfikowanie, czy obowiązki wykonywane przez komisję dokonującą wyboru były zgodne z zasadami. I to właśnie zrobimy" - powiedział Abbot.
Jedna z najważniejszych reguł wymaga, by członkowie komisji wyłaniającej stolicę kultury zadeklarowali, że w ich przypadku nie występuje konflikt interesów - wyjaśnił rzecznik.
Zasadnicza odpowiedzialność za zorganizowanie konkursu spoczywa na państwach, a w tym konkretnym przypadku na hiszpańskim ministerstwie kultury - zaznaczył.
Wyjaśnił, że KE będzie współpracować z hiszpańskim ministerstwem: "my (KE) służymy radą, oni konsultują z nami wybór swoich członków panelu, a my informujemy ich o członkach panelu europejskiego".
"Oczekujemy dogłębnego dochodzenia i będzie to gruntowny sprawdzian sytuacji również z naszej strony" - zaznaczył rzecznik, podkreślając, że potrwa to kilka tygodni.
Wybór San Sebastian na Europejską Stolicę Kultury w 2016 roku, dokonany 28 czerwca, wywołał wzburzenie wśród rozczarowanych swoją przegraną rywali tego baskijskiego miasta nad Zatoką Biskajską niedaleko granicy z Francją. W Hiszpanii o tytuł ESK 2016 ubiegały się jeszcze Saragossa, Burgos, Kordowa, Segowia i Las Palmas na Wyspach Kanaryjskich.
Krytykują one ten wybór, ponieważ władzami miasta od niedawna kieruje lewicowa nacjonalistyczna i separatystyczna koalicja baskijska Bildu, która zawiązała się w kwietniu tego roku przed wyborami regionalnymi i wygrała je w Kraju Basków, ustępując jedynie Baskijskiej Partii Nacjonalistycznej (PNV).
Bildu, która wygrała wybory do władz miejskich w San Sebastian, Bilbao, Vitoria-Gasteiz i Pampelunie, zapewnia pośrednio obecność zdelegalizowanej partii baskijskich separatystów Batasunie, czyli politycznemu skrzydłu ETA.
W czwartkowym komunikacie hiszpańskie ministerstwo kultury zapewniło, że dochodzenie będzie prowadzone z "maksymalną przejrzystością i obiektywnością".
Pomijając zastrzeżenia na gruncie politycznym, w czwartek alkad Kordowy Jose Antonio Nieto zgłosił nieprawidłowości w procesie wyboru kandydatów do Europejskiej Stolicy Kultury. Twierdzi, że uzyskał dostęp do dokumentacji, z której wynika, iż w komisji dokonującej wyboru miasta znalazła się osoba, która wcześniej rekomendowała San Sebastian.
Według alkada Kordowy, Cristina Ortega, będąca jednym z 13 członków jury, które wybrało San Sebastian, od grudnia 2010 roku zasiada w Radzie Kultury regionalnego rządu Kraju Basków.
Nieto uważa, że ministerstwo kultury powinno ponowić konkurs.
W San Sebastian szefowa biura zgłaszającego kandydaturę miasta, Eva Salaberria, oświadczyła, że "relacje", jakie utrzymywano z komisją selekcyjną, nie wychodziły poza ustanowione zasady.
Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury jest przyznawany od 1985 roku. Obecnie co roku Europejską Stolicą Kultury zostają dwa miasta: jedno z państw tzw. starej Unii i jedno spośród nowych członków Wspólnoty. W tym roku wybrano San Sebastian i Wrocław.
O przyznaniu tytułu Wrocławiowi zdecydowała 21 czerwca Komisja Selekcyjna złożona z ekspertów z UE i Polski. Obok Wrocławia w konkursie rywalizowały: Gdańsk, Lublin, Katowice i Warszawa. W historii konkursu tytuł ten nosił w 2000 roku Kraków.