Poprawkę konstytucyjną poparło 139 deputowanych 150-osobowej Rady Narodowej (parlamentu). Pozwala ona prezydentowi Ivanowi Gaszparoviczowi na pozostawienie do przedterminowych wyborów gabinetu, który w ubiegłym tygodniu podał się do dymisji. Termin wyborów już wcześniej wyznaczono na 10 marca 2012 roku.
Zgodnie z poprawką pełnomocnictwa tymczasowego rządu będą ograniczone: nie będzie on mógł podejmować istotnych decyzji w kwestiach polityki wewnętrznej i zagranicznej ani mianować i odwoływać funkcjonariuszy państwowych. Część kompetencji gabinetu będzie także warunkowana zgodą głowy państwa. Według informacji kancelarii prezydenckiej w Bratysławie prezydent Gaszparovicz w przyszłym tygodniu zleci rządowi kontynuowanie pracy.
Centroprawicowy rząd Ivety Radiczovej upadł po tym, gdy Rada Narodowa nie wyraziła wotum zaufania dla jej gabinetu. Głosowanie nad wotum zaufania połączone było z poparciem dla zwiększenia gwarancji udzielanych krajom strefy euro w ramach Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF), któremu sprzeciwiała się współrządząca partia Wolność i Solidarność (SaS).
Upadek gabinetu wywołał kryzys polityczny w państwie i obnażył braki w słowackiej konstytucji.