W Czechach - seria debat przed II turą wyborów prezydenckich. Rozpoczęła ją półtoragodzinna dyskusja konserwatysty Karela Schwarzenberga i kandydata niezależnego, byłego lidera socjaldemokratów Milosza Zemana w studiu Czeskiego Radia Publicznego.

Była to pierwsza z serii debat radiowych i telewizyjnych. Przebiegała bardzo spokojnie i rzeczowo. Dotyczyła przede wszystkim modernizacji struktur państwa oraz konstytucji, zmiany systemu wyborów i roli banku centralnego. Karel Szwarcenberg i Milosz Zeman mówili w zasadzie jednym głosem. Obaj jeszcze raz potwierdzili, że w odróżnieniu od obecnego prezydenta Vaclava Klausa są zwolennikami Unii Europejskiej.

Zemanowi przeszkadzają jedynie przesadnie szczegółowe normy opracowywane przez Brukselę. Obaj kandydaci zgadzają się też na udział Czech w unijnym pakcie fiskalnym. Schwarzenberg uważa, że mogłoby to nastąpić dopiero po przyjęciu waluty europejskiej - nie wcześniej niż za pięć lat. Zeman wygrał I turę różnicą zaledwie jednego procenta głosów. II tura odbędzie się w dniach 25 i 26 stycznia.