Argentyński kardynał Jorge Mario Bergoglio został nowym papieżem. Franciszek, bo takie imię przyjął nowy Ojciec Święty, jest pierwszym papieżem z Ameryki Południowej.

Reklama

Proszę Was o modlitwę i wstawiennictwo. Zacznijmy iść wspólnym szlakiem i dajmy świadectwo miłości i wzajemnego zaufania - to jedne z pierwszych słów, które nowy papież Jorge Mario Bergoglio wypowiedział do wiernych zgromadzonych na Placu św. Piotra. Papież Argentyńczyk poprosił wiernych o modlitwę za cały świat, a przede wszystkim za papieża-emeryta Benedykta XVI. Ojciec Święty podkreślił, że Benedyktowi XVI potrzebne jest Boże błogosławieństwo.

Konklawe miało za zadanie dać Rzymowi Biskupa. Bracia kardynałowie znaleźli go na końcu świata. Dziękuję - powiedział Jorge Mario Bergoglio. Swoje pierwsze wystąpienie zakończył słowami: Módlcie się do Matki Boskiej, aby zachowała Rzym. Przed udzieleniem zebranym błogosławieństwa poprosił o chwilę modlitwy w ciszy - modlitwy w jego intencji.

Jorge Mario Bergoglio urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires. Jest jezuitą. W latach 2005-2011 był przewodniczącym Konferencji Episkopatu Argentyny.