Łukasz Szozda z Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej informuje, grupa lekarzy i ratowników wyleci po godzinie 10. Najprawdopodobniej w poniedziałek rano ekipa dotrze na miejsce. Z uwagi na zamknięte lotnisko w Katmandu ratownicy polecą do Indii.

Poszkodowanym będzie pomagać sześć osób z Polski. Poza niesieniem bezpośredniej pomocy medycznej ich zadaniem będzie ocena sytuacji na miejscu. Jeżeli będzie potrzeba dodatkowej pomocy na miejscu to zespół ma grupę zmobilizowanych ratowników, którzy w najbliższych dniach mogliby udzielić pomocy na miejscu.

Jak wyjaśnia rozmówca IAR zespół będzie przygotowany do dwóch typów działań. Jest to pomoc ratownicza, taka jak opatrywanie rannych i proste zabiegi medyczne. Grupa jest też gotowa na wsparcie lokalnych szpitali, które potrzebują wykwalifikowanych i samodzielnych ratowników.

PCPM zachęca do włączenia się w pomoc. Pieniądze można wpłacać na specjalne konto: 12 1140 1010 0000 5228 6800 1012.

Trzęsienie ziemi, które dzisiaj nawiedziło Nepal, było także odczuwalne w sąsiednich krajach. W Chinach zginęło co najmniej 5 osób, a w Indiach ponad 20. Wstrząs główny miał siłę 7,9 stopnia w skali Richtera. CZYTAJ WIĘCEJ>>>