Współpraca obronna między państwami członkowskimi wciąż jest wyjątkiem, a powinna być regułą. Na ten problem zwraca uwagę Komisja Europejska w swoim ostatnim raporcie na temat polityki obronnej i bezpieczeństwa. Bruksela zachęca unijne państwa do zwiększenia inwestycji w tej dziedzinie.
W raporcie czytamy, że w ciągu ostatniego roku sytuacja w unijnym sąsiedztwie znacznie się pogorszyła. Na Wschodzie - w związku z rosyjską aneksją Krymu i wojną na wschodniej Ukrainie, a na południu - z uwagi na działania Państwa Islamskiego i niestabilność w krajach Afryki Północnej. Dlatego - według Komisji - Europa musi zwiększyć swoje zdolności cywilne i wojskowe, by szybciej reagować na zagrożenia z zewnątrz. Stąd konieczność wzmocnionej współpracy między unijnymi krajami oraz większych inwestycji w obronę. Bruksela podkreśla, że dodatkowe środki potrzebne są także na badania i rozwój nowych technologii wykorzystywanych w tej dziedzinie.
Dokument Komisji jest podstawą do dyskusji na temat polityki obronnej jaka ma się odbyć w najbliższych tygodniach. Najpierw problemem zajmą się unijni ministrowie, a następnie szefowie państw i rządów podczas czerwcowego szczytu. Kwestie obronne wciąż pozostają w kompetencji państw członkowskich. Utworzenie europejskiej armii, o której niedawno mówił sam szef Komisji Europejskiej, pozostaje sprawą przyszłości.
IAR/Magdalena Skajewska/Bruksela/mcm/zr