Francois Hollande zwołał na dziś spotkanie Rady Obrony. Powodem jest kolejna publikacja WikiLeaks. Na demaskatorskim portalu ujawniono dokumenty, z których wynika, że amerykańskie służby specjalne inwigilowały trzech francuskich prezydentów - właśnie Hollande'a a także jego poprzedników Nicolasa Sarkozy'ego i Jacquesa Chiraca.

Reklama

Ujawnione materiały mają pochodzić z Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych. Według WikiLeaks, prezydenci Francji, a także tamtejsi ministrowie i wysocy rangą urzędnicy byli objęci tajnym programem inwigilacji. Sprawdzano między innymi ich kontakty. W grę mogły wchodzić podsłuchy, o czym pisze między innymi francuski dziennik "Liberation".
Jak czytamy na stronie WikiLeaks, dokumenty to w większości streszczenia rozmów, jakie najważniejsze osoby we Francji toczyły w latach 2006-2012 na najważniejsze dla ich kraju tematy - takie jak relacje z Niemcami, grecki kryzys finansowy czy przyszłość Unii Europejskiej.


Cytowany przez WikiLeaks założyciel portalu Julian Assange powiedział, że Francuzi mają prawo wiedzieć, iż ich władze były celem wrogiej inwigilacji ze strony sojusznika. Zapowiedział też, że już wkrótce światło dzienne ujrzą kolejne rewelacje.

ZOBACZ TAKŻE: Depesze Wikileaks o związkach prezydenta z WSI. Nałęcz: Nie daję temu wiary>>>