Ujawnione w niedzielę dokumenty panamskiej kancelarii prawnej wyspecjalizowanej w zakładaniu i prowadzeniu firm offshore w rajach podatkowych sugerują, iż 140 polityków i osobistości oficjalnych z całego świata, w tym 12 obecnych i byłych szefów państw oraz rodziny bądź krąg przyjaciół 60 dalszych, ma powiązania z tajnymi firmami offshore, służące obchodzeniu przepisów podatkowych w ich krajach. Brytyjskie media wskazują, że w "panamskich papierach" pojawia się nie tylko nazwisko nieżyjącego już ojca premiera Camerona, a także nazwiska członków Izby Lordów z ramienia Partii Konserwatywnej, byłych konserwatywnych parlamentarzystów i donatorów.
Reklama

Biuro Camerona odmówiło komentarza - pisze Reuters. Rzeczniczka premiera powiedziała, że inwestycje rodziny szefa rządu są "sprawą prywatną".

Premier Islandii wyklucza dymisję

Premier Islandii Sigmundur Gunnlaugsson wykluczył swą dymisję, której zażądała opozycja w związku z tym, że jego nazwisko pojawiło się w dokumentach kancelarii prawnej z Panamy.

Reklama

Jesienią 2007 roku Gunnlaugsson i kobieta, z którą się później ożenił byli udziałowcami firmy Wintris Inc. na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych. Swoje udziały Gunnlaugsson przekazał potem żonie. Premier, zapytany o te sprawy w niedzielę wieczorem podczas programu w telewizji publicznej RUV, wyszedł ze studia.

W poniedziałek, w reakcji na rewelacje zawarte w "Panama Papers", szef islandzkiego rządu wykluczył podanie się do dymisji - podała AFP. - Nie mam zamiaru rezygnować (...) i nie zrezygnuję z tego powodu - powiedział Gunnlaugsson islandzkiej telewizji STOD 2.

Reklama

Partia inicjuje impeachment wobec Poroszenki w związku z Panama Papers

Frakcja Partii Radykalnej w parlamencie Ukrainy inicjuje procedurę impeachmentu wobec prezydenta Petra Poroszenki w związku z posiadaniem przez niego firm w rajach podatkowych - oświadczył w poniedziałek przywódca partii Ołeh Laszko.

Domagamy się powołania w parlamencie specjalnej komisji śledczej do zbadania faktów istnienia tajnych firm i kont prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki w rajach podatkowych – ogłosił Laszko na swoim Facebooku.

Nazwisko ukraińskiego prezydenta pojawiło się w dokumentacji, która wyciekła z panamskiej kancelarii prawnej Mossack Fonseca, specjalizującej się w zakładaniu firm i w zarządzaniu nimi w rajach podatkowych. W tzw. papierach z Panamy (Panama Papers) widnieje także m.in. nazwisko prezes Narodowego Banku Ukrainy Wałerii Hontariewej.

Bank RCB zaprzecza, jakoby pomagał przyjaciołom Putina zbić majątek

"Bank RCB, jako główny podmiot (principal) nie udzielał i nie udziela niezabezpieczonych pożyczek - głosi oświadczenie tej instytucji finansowej. - Ten bank zawsze działa w przejrzysty sposób i wszystkie informacje o jego działalności są dostępne odnośnym władzom cypryjskim i europejskim".

Dziennik "Guardian" pisał w niedzielę, że RCB i inne banki udzielały "ogromnych niezabezpieczonych pożyczek" osobom powiązanym z Putinem. Według gazety "Panama Papers" - dokumenty, które wyciekły z panamskiej kancelarii prawnej wyspecjalizowanej w zakładaniu i prowadzeniu firm offshore w rajach podatkowych - pokazują, że sieć tajnych transakcji i pożyczek offshore wartych 2 miliardy USD prowadzi do bliskich przyjaciół Putina.

Reuters odnotowuje, że RCB jest powiązany z państwowym rosyjskim bankiem WTB.

Władze Austrii, Norwegii i Szwecji zapowiadają kontrole banków

Brytyjska służba podatkowa i celna (HM Revenue and Customs) zwróciła się o kopie dokumentów do Międzynarodowego Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ), organizacji z siedzibą w Waszyngtonie, która odegrała istotną rolę w przeanalizowaniu i ujawnieniu "panamskich papierów".

Austriacki resort finansów zapowiada, że szybko przeanalizuje dane z panamskiej kancelarii, gdy tylko je otrzyma, i podejmie niezbędne działania. Rzecznik tego resortu powiedział agencji APA, że "panamskie papiery" to w pierwszym rzędzie sprawa dla nadzoru rynku finansowego (FMA). Dodał, że wobec oszustw podatkowych "musi obowiązywać zasada zerowej tolerancji".

Rzecznik FMA poinformował, że trwa sprawdzanie, czy dwa banki - Raiffeisen Bank International i Hypo Landesbank Vorarlberg, wymienione w "panamskich papierach" - przestrzegały przepisów i procedur, mających zapobiegać praniu pieniędzy.

Szwedzki nadzór finansowy (FSA) powiadomił o skontaktowaniu się z władzami Luksemburga w związku ze związanym z "panamskimi papierami" podejrzeniem, żę grupa bankowa Nordea pomagała niektórym klientom w otwieraniu kont w rajach podatkowych. "Podchodzimy do tej sprawy wyjątkowo poważnie" - powiedział przedstawiciel FSA.

Analizę "panamskich papierów" pod kątem uchylania się od podatków zapowiedziało ministerstwo finansów Holandii. Reuters zwraca uwagę, że kancelaria Mossack Fonseca miała biuro w Holandii; działało ono przez pięć lat i zostało zamknięte w zeszłym roku.

Norweski urząd nadzoru finansowego (FSA)wyraził obawę, że związane z "panamskimi papierami" doniesienia mediów, iż norweski bank DNB pomagał klientom w zakładaniu firm offshore na Seszelach mogą podważyć zaufanie do sektora bankowego. Zapowiedziano zwrócenie się o wyjaśnienia do zarządu tego banku.

W Polsce Generalny Inspektor Informacji Finansowej Wiesław Jasiński zapowiedział w poniedziałek, że podjął decyzję o wszczęciu postępowania analitycznego w sprawie polskich wątków "Panama Papers".