Agencja dpa powołała się na plan, jaki przygotowała holenderska prezydencja UE na podstawie zadeklarowanych jeszcze latem przez państwa członkowskie i trzy inne kraje zobowiązań dotyczących liczby przyjmowanych uchodźców. Plan ma być przedmiotem czwartkowych obrad unijnych ministrów spraw wewnętrznych w Luksemburgu.
Na mocy obowiązującego od 20 marca porozumienia UE z Turcją ma ona przyjmować z powrotem migrantów odsyłanych z Grecji po negatywnym załatwieniu ich wniosków azylowych, mogąc w zamian transferować na teren UE za każdą taką osobę jednego syryjskiego uchodźcę o legalnym statusie.
Przewiduje się, że będzie to łącznie do 72 tys. Syryjczyków.
Według uzyskanych przez dpa informacji, w Luksemburgu ustalony zostanie system rozdziału uchodźców, który ma obowiązywać przez najbliższe cztery miesiące. Spośród około 1100 uchodźców przesiedlanych każdego miesiąca do UE najwięcej trafiać ma do Norwegii (218), Francji (148) i Włoch (118). Na Niemcy przypadnie ich 100, a na Polskę, Czechy i Słowację łącznie 84. Jak zaznacza dpa, Węgry nie są w tej propozycji uwzględnione, gdyż ich rząd nie złożył latem ub. roku żadnej konkretnej obietnicy przyjmowania uchodźców z obozów w państwach trzecich.